30 Kasım 2021

Özel Ders Fiyatları, Uygun Fiyat mı Yoksa İyi Öğretmen mi?

Özel ders fiyatları arasında o kadar fazla uçurum olabiliyor ki, bazen kafamız karışmıyor da değil. Düşünsenize bir kere, benzer deneyimlere sahip iki öğretmenin ders ücreti arasında dağlar kadar fark olabiliyor. Peki hangisini seçmeliyim? sorusunu sormaktan alamıyoruz kendimizi çoğu zaman.

Bir öğretmenin özel ders ücreti 1 saat için 20 TL olabiliyorken, bir diğerinin 80 TL olabilmektedir. Böyle bir durumda seçimimizi yaparken belirleyici olan şey, bizi bazen doğru bazen de yanlış seçimler yapmaya yöneltebiliyor.

Özel Ders Fiyatı Daha Uygun Diye Yanlış Karar Vermeyin

Yanlış karar diyorum çünkü gerçekten de ders fiyatını ön planda tuttuğunuz zaman, kayıplarınız yalnızca parayla kalmıyor. Asla geri geri getiremeyeceğiniz zamanı da maalesef kaybediyorsunuz. Size ders ücretini önemsemeyin demiyorum, diyemem de. Fakat bazen fiyata o kadar takılı kalıyorsunuz ki, 10 lira daha ucuz olacak diye size faydası olmayacak bir öğretmenle çalışmak durumunda kalabiliyorsunuz. Bunu anladığınızda da hadi geçmiş olsun.

Mesela matematik özel ders saat ücreti 70 lira olan üstelik çok deneyimli bir öğretmenle çalışmak yerine saat ücreti 60 lira olan az deneyimli öğretmenle çalışmak arasında ne fark olabilir bunu görelim.

Varsayalım ki haftada bir kere 2 saatlik ders alacaksınız. Yani ders başına haftada 20 lira fark oluyor. Bu da aylık 80 liraya karşılık geliyor. Eğer bütçemizi çok zora sokmayacaksa niçin daha deneyimsiz birini sırf bu fark için tercih edelim ki.

Peki daha ucuz olanı seçerseniz kaybınız ne olur? Cevabı basit aslında: Aldığınız ders işe yaramazsa bir her ay 480 lira havaya gitmiş olacak. Üstelik asla geri getiremeyeceğiniz zamanınız ve bozulan moraliniz de cabası. Evet maalesef bu türden durumlar sırf birazcık daha ekonomik olalım diye başımıza gelebiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir