28 Haziran 2022
2022 ayt matematik soruları ve çözümleri

2022 AYT Matematik Soruları ve Çözümleri

2022 AYT matematik soruları ve çözümleri sayfamızda Youtube’dan derlediğimiz ÖSYM tarzı çözümlü matematik sorularına yer verdik. Size fayda getirmesini diliyoruz. 2022 AYT matematik testinde karşınıza çıkabilecek zorlukta sorulara yer vermeye çalıştık.

2022 AYT İçin Matematik Soruları ve Çözümleri (46 soru)

Sevgili öğrenciler, 2021 AYT gerçekten de kolay olmayan bir testti. Eski yıllara göre zor ve orijinal soru sayısı epey fazlaydı. Bu düşünerek sizler için 2022 AYT Matematik soruları ve çözümleri sayfasını yapmayı görev bildik. Aslında buradaki tüm sorular ve çözümleri Youtube’da zaten var. Biz istedik ki, soruları önce kendi başınıza çözün, zorlanırsanız çözümü hemen altında olsun.

2022 AYT Matematik için Genel Tekrar Soruları

Sağ olsunlar çok birbirinden değerli hocalarımız canla başla sizler için kendi Youtube kanallarında özel ve orijinal soruları çözmeye bunları paylaşmaya gayret ediyorlar. Biz de kendimizce bu soruları derleyip yazı dizisi gibi bir kaç sayfada toplamaya çalışıyoruz. 2022 AYT matematik için sınava birkaç hafta kala buradaki soruları genel tekrar soruları niteliğinde çözmeniz size çok fayda sağlayacaktır.

Bu sayfadaki soruların çözümlerini Barıştıran Matematik kanalından Barış hoca, Eyüp B. Matematik Geometri kanalından Eyüp hoca ve Şükrü Akkoyun Matematik kanalından Şükrü hoca yapmıştır.

1) MY AYT Matematik Zor İntegral Sorusu

Bu zor integral sorusu, Mustafa Yağcı MY AYT Matematik soru bankasından. Soruyu Barış Altay yazmıştır.

2022 ayt matematik soruları ve çözümleri, zor integral sorusu

2) AYT Matematik – Zor Türev sorusu

2022 ayt matematik soruları ve çözümleri, zor türev sorusu

Uzman yayınları AYT Matematik soru bankasından öğretici bir türev sorusu. Tam AYT’lik polinom-türev ilişkisi sorusu.

2022 AYT Matematik Soruları ve Çözümleriyle İlgili

Sevgili gençler, 2022 AYT matematik testinde zor soruların gelebileceğini hesaba katarak özel ve yeni nesil soruları eklemeye özen gösterdik. Youtube’da sağ olsunlar onlarca öğretmenimiz canla başla sürekli yeni ve birbirinden güzel sorular paylaşıyorlar. Nerdeyse hepsi inanın ÖSYM tarzı ve yeni nesil harika sorular. Gözümüzden kaçan sorular ya da çözümler varsa lütfen bize iletir misiniz?

3) MY AYT Matematik – Zor İntegral (Habip Tekeş)

2022 ayt matematik soruları ve çözümleri, zor integral sorusu, my matematik

Zor integral sorularına devam. Yine Mustafa Yağcı MY AYT Matematik soru bankasından, Habip Tekeş hocamızın yazdığı eleyici ve öğretici bir integral sorusu.

4) Zor Polinom-Türev Sorusu

Barış Çelenk yayınları Türev föyünden öğretici ve zor bir türev sorusu. ÖSYM tarzı çok özel bir sorudur. 2022 AYT matematik testinde çıksa şaşırmayız.

5) Eleyici zor bir limit sorusu

2022 ayt matematik soruları ve çözümleri, zor limit sorusu, rasyonel yayınları

Rasyonel yayınları AYT Matematik soru bankasından zor ve öğretici bir limit sorusu. Sevgili öğrenciler kesinlikle, daima türündeki limit sorularına aman çok dikkat edin.

6) Öncüllü limit-süreklilik sorusu

Acil matematik soru kitabından çok güzel, ÖSYM tarzı bir limit-süreklilik sorusu. Sınavda bu tarz sorular geliyor, Eyüp hocayı can kulağıyla dinleyelim.

Eyüp B. Hoca’dan da AYT Matematik Soruları Ekleyeceğiz

Sevgili öğrenciler, 2022 AYT matematik soruları ve çözümleri sayfamızda daha çok Barıştıran Matematik kanalından sorular paylaşıyoruz. Bu demek değil ki diğer hocalarımız unuttuk. Eyüp B. Matematik Geometri kanalından Eyüp hoca gibi harika hocalarımızın soru çözümlerini de ekleyeceğiz. Matematiğin Fatihi, Vayni Team, Sml Hoca daha aklımıza ilk gelenler. Daha da var, eklemeye devam.

7) Süreklilik-Fonksiyon sorusu

Orjinal yayınları AYT Matematik fasikül kitabından kaliteli bir süreklilik sorusu. Fonksiyon bilgisini etkili kullandıran eleyici bir soru.

8) ÖSYM tarzı limit sorusu

3D yayınları AYT Matematik soru bankasından tam da ÖSYM tarzı bir limit sorusu. Bir limit sorusunda her zaman ibaresi geçiyorsa dikkatli olmanız gerektiğini hatırlatayım.

9) Limit-süreklilik ve fonksiyon bir arada

Orjinal yayınları AYT Matematik fasikülünden fonksiyon-süreklilik-limit ilişkisini bir arada sorgulayan harika bir soru. Bu tür soruları ÖSYM sormayı çok seviyor.

2022 AYT Matematik Soruları Nasıl Olacak?

ÖSYM her yıl soruların zorluk seviyesindeki çıtayı bir tık arttırıyor. Bir tek 2020 YKS’de pandemiden ötürü hem konular sayıca daha azdı hem de soruların zorlayıcı değildi. Fakat bir sonraki yıl yani 2021’de gelmiş geçmiş en zor sınavı uyguladılar. Üstelik hem TYT he de AYT oldukça zor ve benzersiz sorularla doluydu. Muhtemelen 2022 AYT matematik soruları da kolay olmayacak. Özel bir durum olmadıkça ÖSYM attan inip eşeğe binmez.

10) ÖSYM tarzı limit – süreklilik sorusu

Orjinal yayınları AYT Matematik fasikülünden öğretici çok güzel bir soru daha. Limit ve süreklilik ile fonksiyon bilginizi birlikte kullanmanız gereken bir sınavlık bir soru.

11) Öğretici bir “daima” lı limit sorusu

Rasyonel yayınları AYT Matematik soru bankası kitabından eleyici bir limit sorusu sorusu daha. Bu tarz sorularda çok hata yapılıyor, Barış hocayı dikkatlice dinleyin.

12) Sağ ve sol limit sorusu

Rasyonel yayınları AYT soru bankasından bir limitte kesinlik (her zaman) sorusu daha. Zor değil ama sağ ve sol limitle fonksiyonun tanımlı olduğu yeri karıştırmamanızı hatırlatıyor.

13) Çeldirici bir limitte kesinlik sorusu

zor limit sorusu, rasyonel yayınları

Barış hoca, Rasyonel yayınları AYT soru bankası kitabından limitte kesinlik sorgulayan çok çeldirici bir soru çözmüş. Hata yapmaya çok müsait bir soru.

Barış Kahvecioğlu AYT Matematik Sorularında Fırtına Gibi

Barıştıran Matematik kanalı bir süredir takibimizde. Barış hoca gerçekten harika bir öğretici, çok da deneyimli. Özellikle orijinal ve zorlayıcı AYT matematik soruları için takip edilmesi gereken biri. Abone sayısının hızla artmasını ve hak ettiği yere gelmesini diliyoruz. Barış hoca AYT matematik için sık sık soru paylaşımları yapıyor. Çözümlerini keyifle izleyebilirsiniz. Anlatımı biraz hızlı gelebilir. Bu hiç sıkıntı değil, hızı %75’e ayarlamanız yeterli olacaktır.

14) Acil’den süreklilik-limit sorusu

limit süreklilik sorusu, acil matematik

Acil yayınlarından kesinlik bildiren çok güzel bir limit-süreklik sorusu. Fonksiyonun sürekli ve tanımlı olması kavramlarına lütfen dikkat edin. Aman ha bunları birbirine karıştırmayın.

15) Orjinal’den bir fonksiyon-limit sorusu

Rasyonel yayınları AYT matematik soru bankasından güzel bir limit sorusu daha. Çift fonksiyon bilgisini de kullandırıyor. Basit görünebilir ama limitte sık hata yapılan bir soru tipi.

2022 AYT Matematik Soruları İçin Tahminlerimiz

Elbette “şu soruyu soracaklar” diye kesin bir iddiamız yok. Ama tecrübelerimiz şunu gösteriyor ki 2021 AYT’deki gibi zorlayıcı olacaklar. Belki de öğrencilerin artık buna hazırlıklı olduğunu bildikleri için orijinal ve zor soru sayısını arttıracaklar diye düşünüyoruz. Soruların zor görünmesinin nedeni soruluş tarzı. Yoksa 202 1 AYT matematik soruları ve çözümlerine baktığımızda müfredattaki bilgiler bile hepsini çözmeye yetiyor. Sonuç olarak 2022 AYT matematik sorularının yine müfredatı kapsayan ama soruluş tarzı klasikten uzak (yeni nesil dedikleri) olacağını düşünüyoruz.

16) Supara’dan fonksiyonlarda süreklilik sorusu

fonksiyonda süreklilik sorusu, supara yayınları

Supara yayınları AYT matematik soru bankasından fonksiyonlarda süreklilik kavramını inceleyen ÖSYM tarzı çok güzel bir yorum sorusu.

17) Endemik’ten süreklilik yorum sorusu

Bir önceki Supara süreklilik sorusuna benzer bir soru. Bu sefer Endemik yayınları AYT matematik kitabından süreklilik kavramını yorumlayan sınavda çıkabilecek güzel bir soru.

18) Fonksiyonda süreklilik yorum sorusu

fonksiyonda süreklilik sorusu, endemik yayınları

Endemik yayınları AYT matematik soru bankasından fonksiyonda süreklilik ile ilgili bir yorum sorusu daha. Bu tarz sorular AYT’de çıkabilir.

19) Tek-çift fonksiyonlu integral sorusu

Barış Kahvecioğlu hocamız sınav öncesinde çok faydasının göreceğiniz bir integral sorusu çözmüş. Tek ve çift fonksiyonların integralde nasıl kullanılacağını bu sayede hatırlamış oluyorsunuz.

20) Trigonometrik denklem sorusu (Dikkat)

Standart bir trigonometrik denklem sorusu. Eğer her iki tarafın tam karesini alarak çözmeye başladıysanız dikkatli olmalısınız. Zaten Barış hoca da buna değinmiş. Aman dikkat edelim.

21) Türevde ekstremum noktaları sorusu

türev ekstremum nokta soruları

Aynı anda türevde ekstremum noktalarını ve fonksiyonda süreklilik kavramını içeren çok güzel bir türev sorusu.

22) Yorum gerektiren integralde alan sorusu

integralde alan sorusu, zor soru

İntegralde alanlı yorum sorularına çok harika bir örnek olmuş. ÖSYM’nin soru tarzına çok uygun bir sorudur. Normalde parçalı fonksiyon şeklinde yazarak da çözebilirsiniz. Ama burada alan yorumun kullanmak daha pratik olacaktır.

Sevgili öğrenciler, 2020 ve 2021’de birer tane Binom sorusu gelmişti. 2022 AYT matematik sorularına yine bu konuyu ekleyebilirler. Zor konu değildir. Cepte 1 sorunuz olsun. Bilmiyorsanız bile hemen öğrenebilirsiniz.

23) Mutlak değerli limit sorusu

mutlak değerli limit sorusu

Kesinlik bildiren bir mutlak değerli limit sorusu. Dikkatli olunması gereken öncülleri var, zira doğru yaptığınız düşünüp ters köşe olabilirsiniz.

24) Üç Dört Beş’ten zor bir polinom sorusu

zor polinom sorusu, üç dört beş 345 yayınları

Üç Dört Beş yayınları AYT matematik soru bankasından tam ÖSYM tarzı bir polinom sorusu. Şükrü hoca gayet güzel bir çözüm yapmış.

25) Limit görünümlü fonksiyon sorusu

zor fonksiyon soruları, etkili yayınları

Barış hoca bu sefer Etkili Yayınları AYT matematik soru bankasından limit görünümlü çok güzel bir fonksiyon sorusu çözmüş.

“Hangi adımda hata yapılmıştır?” Sorusu Gelebilir

Son iki yıldır (2020 ve 2021) “hangi adımda hata yapılmıştır?” türü soru gelmemişti. 2022 AYT matematik sorularına dahil ederlerse hiç şaşırmayın. Zor soru türü değildir, aksine sorulduğu konu hakkında genel bilginiz varsa rahatlıkla doğru yapılabilir. Bu sorulara “çözen bir öğrenci” gibi değil “çözen öğrenciye not veren öğretmen” gibi yaklaşın.

26) Barış Çelenk’ten çok zor türev sorusu

2021 ızgaralı türev sorusu benzeri, barış çelenk yayınları

Barış Çelenk yayınları türev fasikülünden hiç de kolay olmayan, hatta oldukça zor ama bir o kadar da öğretici bir türev sorusu. 2021 AYT’de çıkan ızgaralı türev sorusunu andırıyor. Barış hoca gerçekten de öğretici bir çözüm yapmış, kalemine sağlık.

27) Mustafa Yağcı’dan bir integral sorusu

Mustafa Yağcı MY Matematik soru bankasından harika bir integral sorusu. Soruyu yazan Barış Demir, çözen Barış Kahvecioğlu. Hemen bir piyango bileti alın 🙂

28) 2021 AYT’deki integral sorusunun benzeri

2021 integral alan sorusu benzeri, etkili yayınları

Etkili Yayınları AYT matematik soru bankasından 2021’deki integral sorusunun çok benzeri güzel bir soru.

29) MY’den harika bir integral sorusu

Mustafa Yağcı MY AYT soru bankasından çok güzel tasarlanmış özel bir integral sorusu. Barış hoca gerçekten de hoş bir çözüm yapmış.

2022 AYT İçin Matematik Tekrarı Yapan Youtube Kanalları

youtube matematik kanalları, en iyi matematik anlatan hocalar matematik

Sizler için piyasadaki en iyi matematik sorularını bulup tek tek özen öğretmenlerimiz kendi kanallarında bunları paylaşıyor. Bulunma hazine gibi. Boş kaldığınızda gidin izleyin, inanın bu bile çok şey katacaktır. 2022 AYT matematik sorularını çözerken son haftalarda gördüğünüz sorular ve çözümleri sizi motive edecektir.

30) Uzman’dan klas bir trigonometri sorusu

Uzman yayınları AYT matematik kitabından ÖSYM tarzı çok klas bir soru. Barış hocanın da derdiği gibi ezber bozan türden bir trigonometri sorusu olmuş.

31) ÇAP denemeden zor türev sorusu

ÇAP yayınları AYT matematik denemesinden yorum gerektiren çok güzel bir türev sorusu. Çözemezseniz iyi dinleyin, çok şey öğrenirsiniz.

32) Eleyici bir parabol sorusu

Barış hocamız, uzman yayınlarından yayınlarından eleyici olduğu kadar ince ayrıntıları olan çok güzel bir parabol sorusunu çözmüş.

33) Barış Çelenk’ten kocaman bir türev sorusu

Barış çelenk yayınlarından çok öğretici, her kelimenin bilgi olarak kullanıldığı bir türev sorusu çözmüş Barış hoca. Soruda çok detay olduğu için çözümü de doğal olarak uzun olmuş. Fena mı işte, türev tekrarı yapmış olursunuz.

34) Fonksiyon ötelemeli hoş bir türev sorusu

Barış Çelenk türev föyünden hoş bir türev sorusu. Barış hoca klasik çözümden biraz daha farklı bir yoldan, fonksiyon öteleme kavramını kullanarak soruyu çözmüş.

35) Bilfen’den yeni nesil integral sorusu

Bilfen yayınları AYT matematik soru bankasından klas bir yeni nesil integral sorusu. Klasik bir görünümlü integral sorularına benzemediği için biraz ürkütücü gelebilir, ama zor bir soru değildir.

36) AYT’de çıkabilecek fonksiyon sorusu

Zoru fonksiyon sorusu, Barış çelenk yayınları

Barış Çelenk yayınları Fonksiyon fasikülünden oldukça öğretici bir fonksiyon sorusu. AYT’de çıkabilecek tarzda bir sorudur.

37) Çok öğretici bir Türev sorusu

Zor türev sorusu, Barış çelenk türev föyü

Barış hocamız yine Barış Çelenk yayınları Türev föyünden gerçekten de çok klas bir türev sorusu çözmüş. Sorudaki her bir öncül ayrı bir soru niteliğinde. Çok öğretici bir sorudur.

38) Çok klas bir parabol sorusu

2022 AYT matematik, parabol sorusu, Uzman yayınları

Uzman yayınları AYT matematik soru bankasından çok güzel bir parabol sorusu. İşin içine biraz ikinci derece denklem bilgisi de giriyor. Yazdıkça zorlanmadan çözebileceğiniz yorum gerektiren bir soru.

39) ÖSYM’lik üçgen döndürme sorusu

döndürme soruları, üçgen, deli kitap yayınları

Deli Kitap yayınları AYT denemelerinden çok güzel bir üçgende döndürme sorusu. Geometri testinde katlama, üçgende döndürme dorularını sormayı ÖSYM çok seviyor zaten, sizde biliyorsunuz.

Katlama, döndürme, yansıma türü geometri soruları önceki yıllara bakarsak 2022 AYT matematik soruları içinde yerini alacak gibi görünüyor.

40) Supara’dan Üçgende döndürme sorusu

üçgende dönem sorusu, supara yayınları, 7 günde tekrar kitabı

Supara yayınları 7 Günde TYT tekrar kitabından sınavlık bir üçgende döndürme sorusu daha. Arkadaşlar bu tür sorular hem TYT AYT’de çıkabilir.

41) Rasyonel’den katlamalı geometri sorusu

katlama soruları, 2022 ayt matematik, rasyonel yayınları

Rasyonel yayınlarından sınavda çıkabilecek ÖSYM tarzında katlamalı bir geometri sorusu. ÖSYM’nin şekil katlama sorularına bayıldığını söylememe gerek yok sanırım.

42) Supara’dan üçgende katlama sorusu

üçgende katlama sorusu, supara yayınları, 7 günde tyt tekrar kitabı

Supara yayınları 7 Günde TYT tekrar kitabından bir üçgende katlama sorusu. Katlama ve döndürme soruları her iki sınavda da çıkabilecek sorulardır.

43) Uzman’dan değişik bir polinom sorusu

uzman yayınları, ayt matematik, polinom sorusu

Uzman yayınlarından biraz yorum isteyen güzel bir polinom sorusu. Size değişik bir bakış açısı katacağını düşünüyorum.

44) Köşebilgi’den sayma sorusu

permütasyon, saymanın temel ilkesi, köşebilgi yayınları

Köşebilgi yayınlarından hoş bir sayma sorusu. Soru zor değil fakat Barış hocanın da dediği gibi ufak bir ayrıntısı var, oraya dikkat.

45) Üç Dört Beş’ten sınavlık parabol sorusu

ösym tarzı parabol sorusu, üç dört beş yayınları

Üç Dört Beş yayınları AYT matematik soru bankasından öğretici bir parabol sorusu. Çözümü can kulağıyla barış hocadan dinleyin.

2022 AYT’de zor parabo sorusu gelebilir.

2021 AYT’deki ızgaralı türev-parabol sorusunu düşünürsek, 2022 AYT matematik soruları arasında zor bir parabol sorusu gelirse hiç şaşırmayın. Parabol konusu zor sorulmaya çok müsait bir konudur.

46) Türevle çözülen parabol sorusu

zor parabol sorusu, köşe bilgi yayınları

Köşebilgi yayınlarından alınmış bu parabol sorusunu az önceki parabol sorusundan farklı olarak Barış hoca bu kez türev kullanarak çözmüş. Benzer iki soruya iki farklı yaklaşım.

Buna bakmak isteyebilirsin :

Yaş Problemleri Konu Anlatımı ve Soru Çözümleri

Biraz da müzik dinleyelim…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir