28 Haziran 2022
İngilizceyi hızlı konuşmanın yolları

İngilizceyi Hızlı Öğrenmenin Yolları

Şimdi söyleyin, İngilizceyi hızlı öğrenmenin yollarını kim bilmek istemez ki. Eminiz ki Google’da “İngilizceyi en hızlı nasıl öğrenebilirim” diye aratan pek çok kişi de vardır. Pek çok insan çok çabuk yeni bir dil öğrenmek istiyor. Ama yalnızca istemek yetmiyor maalesef.

İngilizceyi hızlı ve kısa sürede öğrenebilmeni etkileyecek birçok faktör var. Buna İngilizcenin konuştuğun dille ne kadar benzerlik taşıdığı, öğrenme yeteneğin, İngilizce öğrenmeye ayırman gereken süre ve hatta para da dahildir. Burada İngilizceyi hızlı öğrenmek için vereceğimiz ipuçları ve yöntemler, eminiz ki İngilizceyi verimli ve etkili bir şekilde öğrenmene çok katkı sağlayacak. Bir İngilizce öğrencisi olarak, kendin için en iyi olanı bulman gerekir. Burada en önemli husus, öğrenme sürecinde istikrarlı olman gerektiği.

İngilizceyi En Hızlı Nasıl Öğrenebilirim?

İngilizceyi hızlı öğrenmenin yolları, en hızlı nasıl öğrenebilirim?
İngilizceyi en hızlı nasıl öğrenirim?

İngilizce öğrenmenin -doğru ya da yanlış- pek çok yolu vardır. Asıl gayen, öğrenmeyi optimize etmek ve zaman kaybını minimum seviyelere indirmek olmalı. Aşağıda “İngilizceyi en hızlı nasıl öğrenebilirim?” sorusuna yanıt veren onlarca madde var. Sen bunları istikrarlı ve kararlı şekilde (en azından 30-40 gün) uygularsan İngilizcenin belirgin geliştiğini fark edeceksin..

İşte İngilizceyi Hızlı Öğrenmenin Yolları

8 Maddede Hızlı İngilizce

 1. Net hedefler belirle. Bakış açını korumak ve İngilizce öğrenmeye motive olmak için, neyi niçin yaptığını daima hatırla, aklından bir an bile çıkarma. Peki nasıl hedeflerin var? Mesela, konuşulanı anlamak, İngilizce konuşabilmek, iki bir dil birden öğrenmek mi? Önce hedeflerini netleştir, çünkü başarının anahtarı burada. İngilizce öğrenmek için ne kadar zaman harcayabilirsin, İngilizceye düzenli vakit ayırabilecek misin? Peki hayal ettiğin noktaya geldiğinde bunu nasıl anlayacaksın? Bunları bilerek yola çık.
 2. Kitap okuyarak başlaman doğru olmayabilir. İngilizceye sesli ve görüntülü çalışmak telaffuzu doğru duyabilmek için her zaman kitaplar okumaktan daha iyidir. Okuduğun kitapta yeni kelimeler gördüğünde, onları nasıl telaffuz edeceğini bilemeyebilirsin. Okunuşunu bilmediğin kelimeyi hatalı okuman, ileride telaffuzunun maalesef kötü olmasına neden olur.
 3. Duyduğun her kelimeyi tercüme etme. Sen bir makine ya da robot değilsin. Böyle yaparak, her duyduğun kelimeyi, ifadeyi tercüme edersen, İngilizce öğrenme sürecini ve ilerlemeni çok yavaşlatırsın. Bunu yapmak yerine, anlayabildiğin kelimelere dikkatini ver. Karşındakinin yaptığı jestlerden ve yüz ifadelerinden konuşmanın bütünün anlamayı dene. Birbirinin dilini hiç bilmeyen iki kişinin sadece el kol hareketleri, jestler ve mimiklerle bile anlaşabildiğine şahit olmuşsundur.
 4. Yazmayı başlarda unut. Çünkü konuşmak için yazmayı öğrenmene gerek yok. Düşün bakalım gündelik yaşamında insanlarla olan iletişiminin ne kadarı konuşma, dinleme ile ne kadarı okuma, yazma ile geçiyor? İngilizce öğrenirken kullanman gereken denge buna benzer olmalı.
 5. Çevrimiçi (online) bir kursa katıl. Online kurs satın almak, bir kursa kaydolmak öğrenmeye kilitlenmen, yönelmen için bir neden sağlar. İlgi alanına giren, uzmanlık alanına uygun bir konu seç ve bu alanda İngilizceni geliştirmeye çalış.
 6. Dilbilgisi mükemmel olmasa da olur. Dilbilgisini süper yapacağım diye kendini hırpalama. İngilizce’de yazmak gibi bir planın hedefin varsa dilbilgisinin mükemmel olması elbette önemlidir. Fakat İngilizceyi akıcı bir şekilde konuşmak için, dilbilgisi o kadar önemli değil. Cümle nasıl kurulur, temelini öğren. Daha fazlasına ihtiyacın yok.
 7. Her şeyi dinle. Yalnızca tek tek sözcükleri dinlemeye çalışırsan, yol alman daha zor olur. Cümleleri bütün olarak anlamayı öğrenme çalışman çok daha iyidir. Çünkü bu konuşurken daha akıcı olmanı sağlar. İngilizce filmler, diziler, sesli kitaplar ya da radyo dinleyerek bunu yapabilirsin. Bu sayede kitaptan öğrenmek yerine gerçek İngilizceyi anlamayı öğrenirsin.
 8. Her gün (mümkünse) İngilizce pratik yap. İstikrarlı olmak İngilizce öğrenirken çok önemlidir. İngilizceyi hızlı bir şekilde öğrenmek için işine çok yarayacak çeşitli Podcast’lar ve çevrimiçi (online) uygulamalar var. Nelerden hoşlandığını, ilgi alanını belirle ve her gün onun üzerine pratik yap.

Peki İngilizceyi Hızlı Öğrenmek Gerçekten Mümkün mü?

İngilizceyi hızlı öğrenmek mümkün mü

Evet, İngilizceyi hızlı şekilde öğrenmek pekala mümkün. Eğer amacın çok duraklama yapmadan, düşünmeden derinlemesine İngilizce sohbetler yapabilmek ve konuşurken akıcı olmak ise, İngilizceyi gerçekten de hızlı bir şekilde öğrenebilirsin. Fakat öğrenme geniş bir kavramdır.

Eğer için için farklı beklentilerin girerse bu süreç değişir. Örneğin deyimsel fiiller (phrasal verbs) ve deyimler söz konusu olduğunda maalesef en tecrübeli olanları bile zorlayan kısımlar oluyor. Evet belki bir İngiliz ya da Amerikalı akıcılığına hızlı bir şekilde ulaşamayabilirsin. Fakat her şeyden önemlisi İngilizce iletişim kurmayı öğrenebilirsin. Öğrendiğin kelime sayısını arttırabilirsin. Bu sayede İngilizce konuşmanı geliştirip akıcı konuşabilirsin.

İngilizceyi Hızlı Öğrenmeye Nereden Başlamalıyım?

İngilizceyi hızlı öğrenmenin yollarını merak edenler için işe yarayan bir kal yol daha paylaşalım. Bunları uygulaman çok hızlı yol kat etmene yardım edecektir.

Anadili İngilizce olan biriyle konuşmaya başla

Anadili İngilizce olan biriyle konuşmak
Anadili İngilizce olan biriyle konuşmaya başla

Öğrenmeye başlamak için en iyi ve en etkili yer, anadili İngilizce olan biriyle konuşmaktır. Ana dili İngilizce olan (native speaker) bir arkadaş, sana çok yardımcı olabilir. İngilizceyi daha akıcı, kendinden emin bir şekilde konuşman için seni teşvik edebilir ve sana yol gösterebilir. Üstelik bunu yolun başında yaparsan harika etkileri olur. Şunu aklından çıkarma, anadili İngilizce olan biriyle konuşma pratiği yapmak için hiç bir zaman erken değildir. Başlangıçta kısa ve temel İngilizce ifadelere odaklanmalısın. Süreç ilerledikçe temelin daha sağlam olacaktır. Temelin sağlamlaştıkça daha zor ifadelere yönelebilirsin. Ana dili İngilizce olan biri gibi ses çıkarmak için arkadaşınla telaffuz çalışması yapabilirsin.

İngilizce filmler, diziler izle

ingilizce filmler diziler

İngilizcen çok temel seviyedeyse kendi dilinde altyazılı İngilizce filmler ya da diziler izleyebilirsin . Aslında bu, İngilizce öğrenmenin en iyi yolu kesinlikle değildir. Çünkü filmdeki ya da dizideki konuşmalar İngilizce bile olsa “nasıl olsa altyazılar var” diye farkında olmadan gevşeyeceksin. Fakat yine de kendini İngilizcenin seslerine ve konuşulanların ritmine bırakmak için işe yarayan bir yoldur. Daha sonraları, aynı filmleri ya da dizinin bölümlerini tekrar (fakat bu kez İngilizce altyazılı olarak) izleyebilirsin. Daha önce izlediğin bir filmi tekrar tekrar izledikçe filmi anlamak için İngilizce anlayışına güvenmen gerekmeyecek.

İngilizce konuşulan bir ülkede yaşamak

İngilizce konuşulan bir ülkede yaşamak
İngilizceyi İngiltere’de yaşayarak öğren

İngilizcenin konuşulduğu bir ülkede yaşarken İngilizceyi çok çabuk öğrenirsin. Bunun en temel nedeni, hayatta kalmak için beyin yaşadığı ortama uyum sağlamak zorunda kalıyor. Üstelik beyin istemese de her gün İngilizceye maruz kalır. Burada “maruz kalma” derken özel öğrenme süresi gerektirmeyen gerçek yaşamında duyduğun, okuduğun, konuştuğun ve yazdığın şeyler kast ediliyor. Yalnızca İngilizce öğrenmeye odaklanmak yerine İngilizceyi hızlı öğrenmek için kendini İngilizce ile çevrelemeye de odaklanmalısın.

Yeni Başlayanlara İngilizceyi Hızlı Öğrenme İpuçları

Daha önce herhangi bir yabancı dil tecrübesi olmayan kişiler için, İngilizce öğrenmeye başlamanın en iyi yolunu bulmak başlarda zor gelir. Çok klişe bir söz olacak ancak, “nasıl başladığınız önemli değil” gerçekten. Asıl önemli olan, sadece başlamaktır. Şimdi sana İngilizceyi hızlı öğrenme için yolculuğu başlarken bazı ipuçları vereceğiz.

Bol bol İngilizce dinle

İngilizceyi hızlı öğrenmek için bol bol dinle

Hep unuttuğumuz bir şey var. Bebekler ilk kelimelerini söylemeye başlamadan önce en az bir yıl boyunca etraflarında konuşulanları dinlerler. Belki duydukları bir çok anlamıyorlardır bile, ama konuşulanları anlamak için önce dinlemeyi öğrenirler. İşte bu yüzden Podcast’lardan, dizilerden ya da filmlerden İngilizce dinlemeye başlamak için hiçbir zaman erken değildir.

Kendine, seviyene uygun bir dinleme görevi belirle. Önce cümlelerin ritmini dinle. Sonra bu ritmi kendi kendine mırıldanmaya ya da taklit etmeye çalış. Dinlediğin kişi mutlu mu, heyecanlı mı, sıkılmış mı yoksa endişeli mi anlamaya çalış. Eğer dinlediklerin iki kişiyse, aralarındaki ilişkinin ne olduğunu anlamaya çalış. Birbirlerine nazik davranıyorlar mı? baka mı davranıyorlar? Yoksa kavga mı ediyorlar?

Daha öncede söylediğimiz gibi dinleme görevini daima kendi seviyene göre ayarlamalısın. Her şeyi en başından anlamaya çalışırsan, bunalırsın ve pes edebilirsin. Üstesinden gelebileceğin dinleme görevlerini kendin için belirleyip öyle hareket edersen, İngilizce öğrenmek çok daha keyifli hale gelecek. Böylece sen de devam etmek için motive olacaksın.

Youtube’dan İngilizce videolar izle

Youtube'dan ingilizce videolar izle

Youtube’da ana dili İngilizce olan İngilizce öğretmenlerinin paylaştığı harika videolar var. Boş vakitlerinde seviyene uygun olanları izleyebilirsin. Kelimeleri, cümleleri ve ifadeleri önce dinle, daha sonra tekrarlamayı dene. Youtube’dan İngilizce öğrenmenin keyfini ev rahatlığında çıkarabilirsin.

Telaffuz pratiği yaparken konuşmanı kaydetmeyi unutma. Böylece konuşmanı tekrar dinleyebilir ve anadili İngilizce olanların konuşmasıyla karşılaştırabilirsin. Başlarda belki süper olmayacak fakat telaffuz, tonlama gibi hatalarını nasıl düzelteceğini öğrenmek, İngilizceyi hızlı konuşmayı öğrenmek için eşsiz kazanımlarından biridir.

Çizgi romanlar / Çocuk kitapları oku

İngilizce çizgi romanlar, çocuk kitapları
İngilizce çizgi romanlar / çocuk kitapları okuyun

İngilizce kelime hazineni genişletmek istiyorsan bunun en iyi ve etkili yolu olan dinleme ve okuma becerilerini arttırman gerekir. Örneğin işe İngilizce çizgi romanlar ya da basit seviyedeki çocuk kitaplarını okuyarak başlayabilirsin. Bu tür kitaplar okuması eğlenceli ve anlaşılması kolaydır.

İngilizce’de zor seslerde nasıl ustalaşacağını öğren

İngilizcedeki seslerin bazıları Türkçede olmayabilir. Sesler konusunda dikkatli olmalısın. Bir sesi farklı bir sesle değiştirmen yanlış iletişime neden olabilir. Bu yüzden İngilizcede zor seslerde nasıl ustalaşacağını ne kadar çabuk öğrenirsen, o kadar hızlı ve etkili iletişim kurabilirsin.

İstikrarlı ol, kendine güven!

Hiç anlamadığın bir dili dinlemek sana ilginç ve komik görünebilir. İngilizce için de bu durum geçerli. İngilizceyi hızlı öğrenmek için kendine çok fazla baskı uygulamak, ters tepebilir. Sana düşen düzenli ve istikrarlı şekilde İngilizce öğrenmeye, okumaya, dinlemeye ve konuşma pratiği yapmaya devam etmek. Endişelenme, eksik parçaları beynin bir araya getirecektir.

İngilizce için internet

İngilizceyi hızlı öğrenmek için internet kullan

İngilizceyi hızlı öğrenmek için yüz yüze dersler almana ya da İngilizce kurslarına katılman şart değil. Çevrimiçi görüntülü görüşmeler için kendine uygun bir program bulup ana dili İngilizce olan biriyle evinin rahatlığında İngilizce öğrenebilirsin. Bunun için birbirinin alternatifi bir çok program var. Google Hangouts, Microsoft Teeams, Zoom, Skype , Cisco Webex ve Adobe Connect bunlardan sadece bazıları. Bu programları kullanma oldukça kolay. Üstelik evde olduğun için İngilizce öğrenirken zaman kaybetmemiş oluyorsun. İngilizce ile alakalı Youtube kanal önerileri sayfamıza da bakabilirsin

İngilizce öğrenimine çeşitlilik kat

Dilbilgisini iyi bilmek İngilizce öğrenirken önemli olabilir, fakat eğer bildiklerini kullanamayacaksan o zaman işe yaramaz. Konuşma egzersizleri, okuma, yazma ve dinleme alıştırmaları yaparak durumunuza çeşitlilik katın . İlgini çeken programları izle. İlginç kitaplar, makaleler okuyarak ya da haber sitelerini takip ederek İngilizce öğrenimini çeşitlendir, renklendir. Arada bir bazı şeyleri düzenli olarak değiştirmezsen, dil öğrenmek sana sıkıcı gelebilir.

İngiliz ve Amerikan İngilizcesini Hızlı Öğrenmenin Yolu

İngiliz ve Amerikan İngilizcesini hızlı öğrenmek

Amacın İngiliz ya da Amerikan İngilizcesi öğrenmekse, önce o aksanla İngilizce konuşan birini bul. Onunla birlikte istediğiniz aksanla konuşan oyuncuların olduğu filmleri veya dizileri izlemelisin. İngilizceyi her iki aksanla da öğrenmek istiyorsan, kendini hem İngiliz hem de Amerikan aksanına maruz bırak. Duyduğun kelimeleri, ifadeleri ve cümleleri dinledikten sonra tekrarla. Ayrıca anadili İngilizce olan kişiyle aynı şekilde telaffuz etmeye odaklan.

İngilizce Öğrenmeye Her Gün Devam

İngilizceyi hızlı öğrenmek istiyorsan, İngilizce dinleme, okuma, yazma ve konuşma egzersizleri yapmak için her gün ortalama ortalama 3,5 saat ayırman gerekiyor. O kadar vaktim yok, İngilizce öğrenmeye ve uygulamaya günde ancak 1 ila 2 saatimi ayırabilirim diyorsan, yine de epey ilerleme kaydedebilirsin. Aslında burada en önemli husus İngilizceyi her gün kullanmak ve istikrarı bozmamaktır. Zamanın büyük çoğunluğunu İngilizce konuşmaya, bir kısmını da dilbilgisi öğrenmeye ayırmalısın.

hergün ingilizce çalışmaya devam

Hafta boyunca İngilizce filmler, diziler izle. Düzenli bir şekilde dinleme ve yazma becerini iyileştirmek için bir günlük tutmayı dene. Okuma pratiği yapmak İngilizce gazetelerdeki sabah haberlerini oku. İngilizce öğrenmeyi gündelik hayatının bir parçası olarak ayarlamaya çalış, bunun için gün içinde İngilizceye yer ayırmak için program yap. Ve bunu her gün için yap.

İngilizce Öğrenirken Aklında Bulunsun

Son olarak İngilizceyi hızlı öğrenmenin yollarına bir kaç maddeyle noktayı koyalım istedik.

 • Kendine çok baskı uygulama, öğrenmenin tadını çıkarmaya bak.
 • Her şeyi hemencecik öğrenmeye çalışıp kendini hırpalama. Sonra başarısız olduğunda hayal kırıklığına uğramanı istemeyiz.
 • Önce temel ve kolay bilgilerle başla. Temelinin sağlam olduğundan emin olana kadar böyle devam et.
 • Temelini mükemmel yaparsan, uzun vadede daha hızlı yol alırsın. ,
 • İngilizce öğrenirken zorlanacaksın, bazen kafan karışacak ve dolarak hatalar da yapacaksın. Eğer bunları yapmıyorsan, İngilizceyi öğrenmiyorsun demektir.
 • Kendine karşı nazik ol. Hatalar yaptığında kendine kızma.
 • Her ne kadar İngilizceyi hızlı öğrenmek istesen de, önce dili öğrenmeyi eğlenceli kılmalısın.

İşinize yarayacak bazı İngilizce Youtube kanalları

Biraz da müzik dinleyelim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir