22 Eylül 2023
İngilizceyi en kolay nasıl öğrenebilirim

İngilizceyi En Kolay Nasıl Öğrenebilirim

Kim İngilizceyi kolay yoldan öğrenmeyi istemez ki. Google’da “İngilizceyi en kolay nasıl öğrenebilirim” araması işte bu yüzden çok yapılıyor. Fakat İngilizcede yeniyseniz başlarda bu biraz zor gelebilir. İngilizce öyle sandığınız gibi değil, gerçekten karmaşık bir dil. İngilizceyi en kolay nasıl öğrenebileceğini burada paylaşıyoruz.

Dünyada 60’tan fazla bağımsız ülkede İngilizce konuşuluyor. Dünyanın geneline de yayılmış neredeyse her ülkenin ikinci dili gibi olmuş. Tüm dünyayı birleştiren İngilizceyi bilmek sana nereye gidersen git kendi vatanındaymış gibi avantaj sağlayacak.  Hangi ülkeye seyahat ediyor olsan bile, hem iş dünyasında hem de sosyal ortamlarda İngilizceyle karşılaşırsın. Bu yüzden İngilizce öğrenmek, anlamak ve konuşmak artık bir ihtiyaç değil, gereklilik oldu. Bu nedenle dünyanın her köşesindeki insanlar bit şekilde İngilizce öğreniyorlar ya da öğrenmeye çalışıyorlar.

İngilizceyi en kolay nasıl öğrenebilirim

Peki İngilizceyi en kolay nasıl öğrenebilirim? İngilizce öğrenmenin kolay ve hızlı yolları var mı? Elbette var. Üstelik bu yolları istikrarlı şekilde uyguladığında yeterli çaba ve motivasyonla İngilizceyi öğrenmek daha kolay oluyor. Öğrenme sürecinde elbette hata yapacaksın, öncelikle  bundan korkmamalısın. Çünkü başlarda kelimeleri yanlış telaffuz edebilirsin, dilbilgisini hatalı kullanabilirsin, konuşurken kekeleyebilirsin.

Başlarda konuşurken zorlanmak gayet doğaldır. Yabancı bir dil kaldığı müddetçe unutulmaya mahkumdur ve bu İngilizce için de geçerlidir. İşte sırf bu nedenden ötürü sürekli pratik yapman tavsiye edilir. Ne olursa olsun İngilizce pratik yapmayı ihmal etme.

Hayatımızın temposuna ayak uydurmak için pek çok şeyi daha daha kolay ve daha hızlı yapmak isteriz ve bunun yollarını ararız. En temelden İngilizce öğrenmenin en kolay ve hızlı yolunu arayanlar için bu içeriği hazırladık. İşe yaramasını umuyoruz.

İngilizceyi En Kolay Nasıl Öğrenebilirim?

İngilizceyi En Kolay Nasıl Öğrenebilirim

Normalde İngilizceyi sıfırdan öğrenmek sanki dezavantaj gibi görünse de, bu durum aslında lehine de olabilir. Böyle bir durumda hiçbir olumsuz kalıntı kalmadan zihninde yeni bir sayfa açabilirsin.

Hızlı, etkili ve kolay İngilizce öğrenimi denince akla gelen ilk yöntem nedir diye sorulduğunda kursa gitmek en çok verilen cevaplardan biri oluyor. Gideceğin bu kurslar haftanın belirli zamanlarını İngilizceye ayırmaya zorlar. Ayrıca, iyi düzenlenmiş ve planlanmış dil programları, iyi derecede İngilizce bilen anadili İngilizce olan eğitmenler sana doğru dil öğrenimini sağlayacaktır.

İngilizceye en temelden (yani sıfırdan) başlıyorsan, başlangıç ​​seviyesindeki bir sınıfa kayıt olmalısın. Fakat biraz İngilizce altyapın varsa, doğru bir seviye tespit sınavıyla sana uygun seviyedeki bir sınıfa kaydolmalısın. İngilizce öğreniminde karşılaşacağın 6 seviye aşağıdadır.

 • Başlangıç (A1)
 • Temel (A2)
 • Orta seviye öncesi (B1)
 • Orta seviye (B2)
 • Orta üzeri düzey (C1)
 • İleri düzey (C2)

İngilizce Öğrenmenin En Kolay Yolları

1. Kalıp cümleler kullanmayı öğren

İngilizce öğrenmenin kolay yolları

Kalıp şeklindeki yapılar, ifadeler ve cümleler İngilizceyi kolay öğrenmede önemli bir yer tutar. Bir dili, bazen düzgün bir şekilde kurallara göre şekillendiremezsin. Kimi zaman o dilin kuralları esnetilebilir ya da bozulur. Bu yüzden o dildeki belli kalıpları kalıpları tespit edip kullanmak çok işine yarayacaktır.

İngilizcede, birlikte sıkça kullandığımız kalıplar, kalıp ifadeler ifadeler ya da kelime grupları vardır. Bunlar, İngilizce konuşurken sana ciddi zaman kazandırabilir. Ayrıca İngilizceyi daha doğal bir şekilde konuşmana da yardımcı olur. Aşağıda örnek kalıplar var.

 • I’d love to hear from you.
 • I’d love to meet you
 • I’d love to see you
 • I’d love to know her.

2. Keyif aldığınız şeyleri İngilizce yapın

İngilizceyi eğlenerek öğrenmek

İngilizce öğrenmenin en kolay yollarından biri de ilgi alanına giren şeyleri kullanmaktır. Bu seni öğrenmeye hem teşvik ve hem de motive edecektir. Eğer İngilizceyle meşgul olurken seni çalışmaya çekecek bir durum yaratamazsan bu işte keyif de alamazsın. Bazı kişiler dil öğrenirken bundan büyük bir keyif alır. Ama herkes İngilizce çalışırken keyif alacak diye bir şey yok. Sonuçta farklı alanlarımız, meşguliyetlerimiz olabilir.

Şöyle bir şey yapabilirsin. Yapmaktan keyif aldığın mutlaka bir şey vardır. İşte bu hoşlandığın şeyle birlikte İngilizce öğrenmeye çalış. Aşağıdaki örnekleri incele.

Online oyunlar : Eğer internetten oyun oynamaktan hoşlanıyorsan, oyun oynadığın dili İngilizce olarak seç. Böylece oyun oynarken sürekli şekilde İngilizce komutlar, konuşmalar göreceksin. İngilizceye sürekli maruz kalacağın için bu olumlu katkı sağlar. Bu şekilde İngilizceyi en kolay yollardan öğrenmeye daha yakın olursun.

İngilizceyi eğlenerek öğrenmek için

Takım sporları : Senle aynı sporu yapan kişilerin olduğu ve İngilizce konuşan bir gruba katıl. İngilizce konuşulan bir ülkede olmak zorunda değil. Senin gibi olan kişilerin yer aldığı grupları bulmak her zaman olası bir durum.

Hobin var mı? : Fotoğraf çekmek, meditasyon, satranç, yoga ya da müzik gibi bir hobin varsa bu çok iyi bir şey. Etrafında aynı hobiyle uğraşan İngilizce konuşan bir grup olup olmadığını öğren. Ve o gruplara nasıl katılacağını belirle. Bu türden gruplarda ortak hobileri olan insanlar İngilizce konuşurken birbirine çok şey katar.

Keyif aldığın bir şeyi yaparken sürekli olarak İngilizceye maruz kalacağın için böyle gruplar içindeki yeni arkadaşlarından çok şey öğreneceksin.

3. Podcastlar, kitaplar, filmler, diziler, gazeteler

İngilizce podcast, diziler, filmler

İngilizce medya araçları artık her yerde, bir tık ötende. Elini nereye atarsan at, mutlaka İngilizceye maruz kalacağın bir şeylerle karşılaşırsın. Örneğin ilgini çeken bir konu hakkında İngilizce Podcast arayacak olursan emin ol mutlaka bulursun. Sevdiğin bir dergiyi ya da gazeteyi online okurken, İngilizce versiyonunda olmasına dikkat et.

Artık internette dizileri, filmleri ya da TV şovlarını İngilizce olarak izlemek o kadar kolay ki. Bazen altyazıları açıp bazen de kapatıp öyle izlemeyi dene. Altyazıları açık tutacaksan mümkünse İngilizce altyazı olarak kalsın. İngilizceyi en kolay nasıl öğrenebileceğini merak edenlere tavsiye ediyoruz.

4. Değişik kelimeler ve cümleler

İngilizce kelimeler, cümleler, ifadeler

Bir şeyler okurken, izlerken ya da dinlerken İngilizce yeni ve ilginç kelimelerle karşılaşırsanız bunların listesini tut. Sonra bu listeyi görebileceğin bir yere koy. İngilizce konuşurken bu listedeki kelimelri kullanmayı dene. Böylece neler öğrendiğini daha iyi takip edersin. Bir not defteri, not uygulaması ya da kartlar ile bu kelimelerini kontrolün altında tut.

5. İngilizceye düzenli zaman ayır

Herkes bilir ki İngilizceyi öğrenmenin en etkili yollarından biri İngilizceye düzenli olarak maruz kalmaktır. Günde 10 dakika bile olsa bile, İngilizce düşünmek için düzenli bir zaman ayarlamaya çalış. Bu, öğrendiğin şeyleri unutmadan daha hızlı ve kolay öğrenmene yardımcı olur.

İngilizceyi en kolay nasıl öğrenebilirim

Kendine ve gündelik programına uygun, düzenli uygulayabileceğin bir zaman yarat. Öyle uzun saatlerini alacak bir programa gerek yok zaten. Sabah uyandığında 15 dakikanı ayırman bile yeter. Bunu rutine sokman çok önemli. Gerekirse hatırlatıcılar bile kullanmalısın.

İngilizce öğrenmeyi ayak uydurabileceğin, sürdürebileceğin bir alışkanlık haline getirdiğin vakit gerçekten başarmaya başlamışsındır demektir. Bu şekilde düzenli ve istikrarlı çalışma yapmak, haftada bir akşamları dört saatlik yoğun derslerden 7 kurslardan çok daha faydalıdır. Böyle yaparsan İngilizceyi en kolay yolda öğrenmeye bir adım daha yakın olursun.

6. İngilizceyi nasıl ve nerede kullanacaksın?

İngilizceyi öğrenmenin kolay yolları

Öncelikle niçin İngilizce öğrendiğini belirlemelisin. Örneğin yurt dışında okumak için mi, seyahat etmek ya da iş için mi. Seyahat eden biriysen, farklı durumlar için rahatça konuşabileceğin belli başlı ifadelere, cümle kalıplarına ihtiyaç duyarsın. Telefonla iş yapan biriysen, telefonda karşında konuşan kişiyi dinleyebilmen ve ona yanıt verebilmen gerekir. Üstelik beden dili olmadan bunu yapman da kolay değildir.

Gördüğün gibi bu türden durumlar birbirinden farklı çözümler gerektirir. Bunun için az ya da çok dinleme, okuma, yazma ve konuşma alıştırması yapman gerekebilir. Yurtdışına okumaya gideceksen, online ders videoları ya da TEDx Talks videoları izlemen senin yararına olacaktır

7. Kendini mükemmel olmaya zorlama

İngilizce konuşurken kulağa komik geleceğin ya da mükemmel konuşamayacağın korkusu İngilizce öğrenmene ciddi olumsuz etki eder. İngilizce öğrenmenin zor taraflarından biri de bu korkuyu yenmeye çalışmak. Aslında kendi dilin olduğu için Türkçe konuşurken çok daha rahatsındır, açık sözlüsündür. Bu rahatlık başka bir dile adım attığında kaybolduğu için kendini utanç verici bir durumdaymış gibi hissedebilirsin.

İngilizce konuşmaya çalışırken başkalarının seni yargılayacağını düşünebilirsin. Hatta çoğu zaman aptal gibi göründüğünü düşündüklerine de inanırsın. Herkes hata yapabilir, sen de yapabilirsin. Bu yüzden düzeltilmekten ve tekrar denemekten sakın korkma. Yapacağın hatalar İngilizce öğrenmedeki yolculuğunun bir parçası.

Ayrıca, dilin amacı iletişimdir, unutmayın. Bir şey söylediğinde başkası ne demek istediğini anladıysa, o zaman sen o dili artık başarıyla konuşuyorsun demektir.

8. İngilizce öğrenirken eğlen

İngilizce öğrenmeyi mutlaka eğlenceli hale getir. Yapmak zorunda olduğun rutin, sıkıcı bir iş gibi değil; yapmaktan çok keyif aldığın ve yaparken eğlendiğin bir iş gibi gör. İngilizce öğrenmeyi kolay kılmak için bu önemli. İngilizce öğrenmenin sadece dilbilgisi kurallarını ezberlemek olmadığını ve bunun birçok eğlenceli yolu olduğunu hep hatırla. Eğlenerek öğrenilen İngilizce daha kalıcı olur, çünkü algıların öğrenmeye daha açıktır. Şunları deneyebilirsin:

 • İngilizceyi eğlenceli bir şekilde öğrenmeye çalış. Can sıkıcı şeylerle öğrenmeye çalışırsan çabuk yorulursun, pes edebilirsin.
 • İngilizce öğrenmeyi geliştirecek İngilizce diziler, filmler, ilginç videolar izlemeye çalış.
 • Sürekli İngilizce düşün, bu inan zor değil. Herhangi bir şeyi sipariş edeceğin zaman İngilizce konuşmayı dene.
 • Sosyal biriysen, İngilizce konuşmak için birilerini bulmayı dene.
 • Kitap okumak için saatlerini vermek yerine İngilizce podcastları da denemeyi düşünmelisin.
 • Etrafında İngilizce öğrenmeyi seven arkadaşların varsa, onları bir araya getirebilirsin. İngilizce konuşarak öğrenmek için doğal ortam yaratmış olursun.

9. Temel dilbilgisi yapılarını öğren

İngilizce öğrenmek için temel gramer kuralları gereklidir. Bu kurallar cümlelerinizi doğru bir şekilde yapılandırmanız için fikir verecektir. Temel gramer kuralları şunları içerir:

 • İngilizcede zamanlar
 • İngilizcede konuşma bölümleri
 • İngilizcede cümle türleri
 • İngilizce ifadeler

Yeni kelimelerin anlamlarını öğrenmek için İngilizceden Türkçeye değil, İngilizceden İngilizceye sözlük kullanmayı dene. Gramer kurallarını öğrenirken akıcılığa odaklanmaya çalış.

10. İngilizcede ifadelerin gücünü kullan

İfadelerin dil öğreniminde önemi çok büyüktür. Bu yüzden gündelik yaşamda kullanmak üzere işine yarayacak İngilizce ifadeler öğren.

 • Her gün yeni bir ifade keşfetmeye çalış. İngilizce konuşurken ya da yazarken kullanmak için çok işine yarayacak. Bunlar, ders kitaplarında bulamayacağın çok faydalı bazı ifadeler olabilir.
 • Eğer İngilizce konuşmak için bir arkadaşın ya da partnerin varsa, akıllı telefonuna ya da kayıt cihazına kaydederken cümleleri söylemesini isteyebilirsin.
 • İngilizce öğrenmede yeniysen temel İngilizce ifadeler kullanmayı dene. Örneğin “Çok teşekkür ederim” ya da “Çok isterim.” gibi basit ifadeler.
 • Eğer işyerindeysen “Size nasıl yardımcı olabilirim?“, “Hemen geliyorum” gibi basit ifadeler kullanmayı dene.

11. Oku – Dinle – Yaz – Konuş

Beynimiz küçük detaylar yerine önemli gördüğü şeyleri hatırlar. Örneğin sadece bir kez öğrendiğin bir cümleyi bir daha okumazsan ya da duymazsan, büyük ihtimalle unutursun. Bu yüzden yeni öğrendiğin bir cümleyi birkaç dakika içinde tekrar kez gözden geçirmeyi dene. 

Dinleme, öğrenmede çok önemlidir. Bu yüzden zamanının çoğunu İngilizce şeyler dinlemeye ayırmalısın. İfadeleri veya cümleleri birkaç kez dinledikten sonra bunları gündelik yaşantında kullanmaya başla. Etrafındaki birileriyle İngilizce konuşabiliyorsan konuş; kimseyi bulamazsan kendi kendine konuş. Ama yeter ki konuş. Konuşma ve dinleme becerisini geliştirmek “İngilizceyi en kolay nasıl öğrenebilirim” için en etkili çözümlerin başında geliyor.

Hem okumak ve hem de yazmak İngilizce öğrenmek için eşit derecede önemlidir. Sen yine de okumaya daha çok odaklan. Çünkü okurken hem konuşma hem de dinleme eylemi devreye giriyor. Bir taşla üç kuş.

12. Yurtdışında İngilizce Öğren

Yurtdışında İngilizce öğrenmek

İngilizce öğrenmenin en etkili yollarından biri ana dili İngilizce olan bir ülkede belli bir zaman geçirmektir. O ülkede ne kadar uzun süre kalırsanız İngilizcen o oranda ilerleyecektir. İngilizce konuşulan ülkede sen hiç farkına bile varmadan İngilizce öğrenmeye başlarsın. Sokakta yürürken, durakta beklerken, parkta dolaşırken, alışverişteyken ya da arkadaşlarınla bir ortamdayken günün normal akışına dalarak istemesen de İngilizce öğreniyorsun. İngilizce konuşulan bir ülkede bulunmak öğrenmeyi gerçekten çok kolay hale getiriyor.

13. Online İngilizce kursları

Online çevrimiçi ingilizce dersleri ve kursları

Herkesin yurtdışına gitme imkanı yok elbette. Gitsen bile uzun zaman kalamayabilirsin. Bu nedenle her zaman yurt dışına çıkıp orada vakit geçirmek ve dil öğrenmek mümkün olmuyor. Bu durumda deneyebileceğin başka bir yöntem daha var; online İngilizce dil kursları. Bu, İngilizceyi en kolay nasıl öğrenebilirim diyen herkes için bir diğer etkili yollardan biri.

 Yoğun bir çalışma temposundayken ders kaydı yapmak ve buna zaman ayırmak mümkün olmayabilir. Zamandan kazanmak için online İngilizce kursları iyi bir alternatif olabiliyor. Bu şekilde ile ana dili İngilizce olan öğretmenlerle hem konuşma pratiği yapabilirsin hem de dinleme becerin gelişir. İngilizceyi ana dilde konuştukları için kelimelerin doğru telaffuzunu işiterek doğru İngilizce daha iyi öğrenebilirsin.

14. Youtube’dan İngilizce Öğren

Youtube'dan İngilizce öğrenmenin kolay yollları

Youtube İngilizce öğrenmek isteyen biri için en zengin görsel ve işitsel içerik sunan tek yer. Yok yok. O kadar çok Youtube İngilizce kanalı var ki. Sen yeter ki iste, Youtube’dan İngilizce öğrenmek için faydalanacağın yüzlerce yer var. Bunlardan bir kaçını aşağıda paylaşıyoruz. Kendine en uygun olan kanalı takip ederek ilerlersen İngilizceyi çok daha hızlı öğrenmeye başlarsın. Eğer seviyeni bilmiyorsan her hangi bir siteden seviye tespiti yap ve bu şekilde bir İngilizce kanalı ile devam et. İşte bir kaç İngilizce kanal önerisi.

Okuyarak İngilizce Öğrenmenin Avantajları

Bir dili öğrenmenin en temel yöntemlerinden biri de okuyarak öğrenmektir. Ana dili İngilizce olan ülkelerde tanınmış yüzlerce yazar var. İngilizceni geliştirmeye yönelik bu yazarların çalışmalarını pek çok yerde bulabilirsin. Bu eserleri okuyarak hem kelime dağarcığını geliştirirsin hem de İngilizce dilbilgisi kurallarını sağlam şekilde öğrenebilirsin. Bu eserlerde öğrenilecek çok kelime var. Bu İngilizce kelimeleri öğrenmenin en kolay yolu onları sürekli okumaktan geçiyor. Bu nedenle karşılaştığın İngilizce her şeyi okumak senin yararına olacaktır.

Bol Bol Alıştırma Yaparak İngilizce Öğren

Okumanın bir diğer farklı yöntemi de sözlük okumaktır. Genellikle insanlar ana dilinizdeki kelimelerin anlamlarını öğrenmek için sözlük kullanırlar ancak kullanım kapasiteleri daha geniştir. Sözlüklerin sonunda deyim ve deyim bölümleri vardır. Bu bölümleri okuyarak atasözleri, deyimler ve bunların nasıl kullanılacağını öğrenebilirsiniz. Benzer şekilde, çevrimiçi veya kitapçılarda bulabileceğiniz konuşma yönergeleri vardır. Bu konuşma yönergeleri ile her seviye için cümleleri ve terimleri öğrenebilir ve tekrarlayabilirsiniz. Bu kelime ve terimleri not edip tekrar ettiğinizde öğrenmenizi kalıcı hale getirebilirsiniz.

alıştırma yaparak ingilizce öğrenmek

İngilizce öğrenmenin en zorlu kısımlarından biri gramer öğrenmektir. Dil bilgisi kuralları zor olsa da, bu dili diğer diller gibi tamamen öğrenmek ve konuşmak için bu kurallara ihtiyacınız var. Dürüst olmak gerekirse, gramersiz bir dili doğru bir şekilde öğrenmek ve konuşmak mümkün değildir. Dilbilgisini öğrenmek için ders kitapları var ve bu kitaplarda dersler, uygulamalar ve testler yer alıyor. Bunları kitapçılardan veya internetten satın alabilirsiniz.

İngilizce Öğrenmenin En Etkili Yolu: Alıştırma, Alıştırma, Alıştırma

İngilizcenin içine girdiğinde en küçük detaylardan bile yararlanmanı tavsiye ediyoruz. Örneğin akıllı telefonunu, bilgisayarını, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube gibi sosyal medya hesaplarını İngilizce dilinde kullanmaya başlayabilirsin. Pratik yapmak adına yolda yürürken, otobüsteyken, metroda giderken, alışveriş yaparken, okuldayken ya da işte çalışırken gördüğün eşyaların isimlerini İngilizce olarak düşünebilirsin. Bu kelimeleri kendi kendine tekrarlayabilirsin. İngilizce öğrenmenin etkili ve kolay yollarında biri de bu.

İngilizce Mektup Arkadaşı Bul

Bir de İngilizceni geliştirmek için kendine bir mektup arkadaşı bulabilirsin. Bu mektup arkadaşının anadili İngilizce olan biri olması daha iyi olacaktır. Akıllı telefonuna indireceğin bazı uygulamalar sayesinde dünyanın her hangi bir yerinden kendine mektup arkadaşı bulabilirsin. Bu sayede işine, okuluna trenle, otobüsle ya da metroyla giderken bile pratik yapabilirsin.

İngilizceyi en kolay nasıl öğrenebilirim sorusunun tek ve kesin bir yanıtı yok. Ama bir kaç yolu istikrarlı ve kararlı bir şekilde uygularsan İngilizce senin için çok kolay olacaktır.

Biraz da müzik dinleyelim.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir