23 Mayıs 2023
ingilizce öğrenmek için dizi önerileri, netflix dizileri

İngilizce Öğrenmek İçin Diziler – En İyi 25 Dizi – Netflix, BBC

İngilizceni geliştirmek ve İngilizce öğrenmek için diziler mi arıyorsun? O halde doğru yerdesin. Televizyon dizileri ve şovları izlemek, ister tek başınıza ister arkadaşlarınız ve ailenizle İngilizcenizi geliştirmenin harika bir yoludur. İngilizce altyazıları olan dizileri izleme kelime dağarcığınızı genişletmenize yardımcı olacaktır. Çünkü kelimeleri yazılı olarak görmek, onları hatırlama olasılığınızın daha yüksek olmasına yardımcı olur. Baktınız ki artık kendinize güveniyorsunuz, dinleme becerilerinizi geliştirmeye odaklanmak için altyazıları kapatabilirsiniz. 

İngilizce Öğrenmek İçin Diziyi Netflix’te mi Yoksa BBC’de mi İzlemeli?

Dizileri herhangi bir kategoriye göre listelemedik. Amerikan aksanıyla olanı da var, İngiliz İngilizcesiyle olanı da. İngilizce öğrenmek için Netflix’teki dizi de var HBO ya da BBC’deki de. Hadi artık farklı seviyelere uygun İngilizce öğreten birbirinden iyi dizileri, TV şovlarını birlikte inceleme vakti.

1- Only Fools and Horses

İngiltere’de tüm zamanların en sevilen sitcomlarından biri. Şu anda hala inanılmaz derecede popüler. Hikaye, zengin olmaya çalışan ve her zaman yasalara uymayan Güney Londralı bir aileyi ele alıyor. Londra’nın Peckham malikanesinden iki kardeşin, bir dizi tehlikeli anlaşmayı yürütürken ve onları milyoner yapacak büyük bir skoru ararken takip eden komedi. Bu diziyle, İngiliz kültürü hakkında çok şey öğreniyorsunuz.

Toplam 64 bölüm yayınlanan dizinin ilk beş sezonunda her bir bölümün süresi 30 dakikayken, 6 ve 7. sezonda ortalama 50 dakikadır. İzlemek için tıklayın.

ingilizce öğrenmek için diziler, Only Fools and Horses
Only Fools and Horses

2- Malcolm in the Middle

Bu dizi, sürekli ve düzenli olarak çatışma yaşanan bir ailede dahi olan ortanca çocuk hakkında bir Amerikan komedisidir. Dizi 7 sezon ve toplam 151 bölümden oluşuyor. Eğer beğenirseniz izleyecek ve öğrenecek çok şeyiniz var demektir. Düşünsenize tam 151 bölüm boyunca sürekli İngilizce konuşan insanlar. Tam bir hazine. Youtube’da izlemek için tıklayın.

İngilizce öğreten diziler, Malcolm in the Middle

3- The Simpsons – Simpsonlar

The Simpsons dizisi İngilizce öğrenmek için başlangıç seviyesine uygun gibi görünüyor. Bu dizi, muhtemelen kendi dilimizde dublajlı gördüğümüz bir Amerikan ailesinin hayatına dayanan animasyonlu bir şov . 1989’da ilk kez yayınlandığından beri sadece bir çocuk çizgi filmi olmaktan çıkıp ikonik bir Amerikan kurumu haline geldi. Simpson ailesini dünyada duymayan kaldı mı bilemiyoruz ama subliminal mesajlar taşıyan bir dizi olduğu iddiaları da hep gündemde gelmiştir.

Dizi 33 sezon sürmüş, 700’den fazla bölüm yayınlanmıştır. Her bir bölümü ortalama 20-25 dakika sürüyor. İzlerken sıkılmazsınız yani. İngilizce öğrenmek ve Amerikan aksanıyla İngilizce dinleme becerinizi geliştirmek için Simpsonlar dizisini listenize alabilirsiniz. İzlemek için tıklayın.

ingilizce öğrenmek için dizi önerileri, The Simpsons
The Simpsons

İngilizce öğrenmek için dizideki konuşmaları, replikleri sık olmasa da kendiniz seslendirmeyi deneyin.

4- The Great British Bake Off

Bu dizide filmden çok bir TV programıdır aslında. 12 sezon ve 32’si özel olmak üzere toplam 114 bölüm sürmüştür. 12 kişinin bir araya gelerek kek, bisküvi ve hamur işi gibi yiyecekleri pişirmek için bir araya geldiği bir yarışmadır.

Her hafta en zayıf fırıncı, yarışmacı kazanana kadar gösteriden ayrılıyor. Bu yürek ısıtan bir gösteri gibi. Sanki bir yarışma olsa da yarışmacıların hepsi birbirini destekliyor ve hepsi açıkça eğleniyor. Program kesinlikle size birçok lezzetli tarif fikri verecektir. İngilizce öğrenmenize de elbette çok katkı sağlayacaktır. Orta seviye İngilizce için uygun gibi görünüyor. İngiliz aksanına ilginiz varsa çok işinize yaracak. İzlemek için tıklayın.

İngilizce öğrenmek için diziler, The Great British Bake Off

5- Downton Abbey

Downton Abbey (Downton Manastırı) dizisi 6 sezondan fazla ve 52 bölüm sürmüştür. Bu dizi, birkaç yıl önce yayınlandığında hem İngiltere’de hem de Amerika’da anında hit oldu. Harika bir senaryoya ve ödüllü bir oyuncu kadrosuna sahip bir dizi. İngiliz aristokrat bir ailenin tarihin bazı ilginç zamanlarında değişen dünyaya ve değişen sosyal geleneklere uyum sağladığı 20. yüzyılın başlarında büyük bir kır evinde geçiyor.

İngilizce öğreten dizi arayanların listesinde mutlaka olması gerektiğini düşünüyoruz. İngilizce altyazıları açık olacak şekilde izlerseniz çok daha iyi olacaktır. İzlemek için tıklayın.

İngilizce öğreten diziler, Downton Abbey

6- Midsomer Murders

Midsomer Murders (Midsomer Cinayetleri) , herkesin basmakalıp bir şekilde İngiliz gibi yaşadığı güzel bir İngiliz kasabasında geçen klasik cinayet gizemini konu alan bir dizidir. Köy şenlikleri, mükemmel İngiliz bahçeleri, güzel bir fincan çay ne ararsanız var. Her şey harika görünüyor, ama aldanmayın. Bu huzurlu görünen bölge New York şehir merkezinden daha tehlikeli. Gerçekten de, böyle bir kırsal bölge için suç oranının bu kadar yüksek olması biraz şaka gibi oldu.

Midsomer Murders, orta seviye İngilizce için ideal bir dizidir. Temeliniz yoksa ya da zayıfsa dinlerken zorlanabilirsiniz. İngilizce öğrenmek için en iyi dizilerden diyebiliriz. Kesinlikle tavsiye ederiz. Görmek için tıklayın.

İngilizce öğrenmek için diziler, Midsomer Murders, Midsomer Cinayetleri

İngilizce öğrenmek için dizileri araştırırken ilk odaklanmanız ve netleştirmeniz gereken seviyenize uygun diziyi ya da dizileri izlemek olmalı.

7- Blue Planet

Blue Planet (Mavi Gezegen) Bir dizi değil ama biz yine de burada listelemek istedik. Doğa belgeselleri biraz daha rahatlamak için iyidir. Bu belgeselde çarpıcı fotoğrafçılığın keyfini de çıkarabiliyorsunuz. Bu BBC belgesel dizisi, İngiltere’de pazar gecesi en çok izlenenlerdendi ve çok popülerdi. İnsanların plastik kullanma ve geri dönüşüme yönelik tutumları üzerinde oldukça etkili oldu. İngilizce seviyeniz orta ise size uygun olabilir. Sakin bir ortamda İngilizce öğrenmek ve dinlemek gibi bir şey. Görmek için tıklayın.

İngilizce öğrenmek için belgeseller, Blue Planet, Mavi Gezegen BBC

8- First Dates

First Dates (İlk Buluşmalar) , pozitiflikle dolup taşan bir gösteri gibi. Olaylar, daha önce hiç tanışmamış çiftlerin ilk randevularını gerçekleştirdikleri sofistike bir Londra restoranında geçiyor. Dizide, çiftler genellikle sosyal durumlar ve insanlarla tanışmak için mükemmel olan deyimlerle dolu bir dil kullanıyor. Aynı zamanda İngiliz halkının sosyal durumlarda ne kadar dolaylı ve beceriksiz olabileceğini de gösteriyor.

Dizide ileri seviye İngilizce diyaloglar var. İngilizce seviyeniz iyiyse, çok daha akıcı olmanıza ve dinleme becerinizi üst seviyeye taşımanıza destek olacaktır. Görmek için tıklayın.

İngilizce öğrenmek için dizi, TV şov, First Dates, İlk buluşmalar

9- Fleabag

Fleabag dizisi toplam 12 bölüm sürdü. Ödüllü bir oyundan uyarlanan komedi dizisi. Londra’daki hayatla başa çıkmaya çalışırken yakın zamanda yaşanan bir trajediyle yüzleşmeye çalışan modern genç bir kadının hayatını konu alıyor. Normalde hoş değil ama genellikle onun durumuna sempati duyuyoruz. Düşüncelerini doğrudan kameraya bakarak doğrudan izleyiciye hitap ediyor.

Konuşmalarda ileri seviye bir İngilizce kullanılıyor. Orta ya da altı seviyedeyseniz İngilizce öğrenmek için size uygun bir dizi olmayabilir, zorlanırsınız. Görmek için tıklayın.

İngilizce öğrenmek için diziler, Fleabag

10- Game of Thrones

Game of Thrones, aslen George RR Martin tarafından yazılan bir dizi romandır. Kurgusal bir krallığın demir tahtını kazanmaya çalışan rakip ailelerin hayatlarını, mücadelelerini, ihtiraslarını ve savaşlarını anlatıyor. Orta çağda İngiliz tacı için yapılan savaşlara çok gevşek bir şekilde dayanıyor ve aşırı derecede şiddet içeriyor. Senaryosu ve karakter seçimi ona birçok sadık hayran kazandırdı. Hatta İngilizcede “Kış geliyor” ve “Hiçbir şey bilmiyorsun Jon Snow” gibi ifadeler yaygın şekilde kullanıma geçti.

Orta üzeri, hatta ileri seviye İngilizce dinleme becerisi için kesinlik tavsiye ediyoruz. Yani sırf Game of Thrones izlemek için bile izlenir, o kadar yani. Bu dizi 8 sezon ve toplamda 73 bölüm sürmüştür. Görmek için tıklayın.

İngilizce öğrenmek içini diziler, game of Thrones

İngilizce öğrenmek için dizileri belirlerken amacınıza uygun olarak dizileri önce kategorize etmelisiniz. Aksan olarak Amerikan mı İngiliz mi olacak? Temel, orta seviye mi yoksa ileri mi?

11- Friends

Friends dizisi her bölümü 25-30 dakika süren 236 bölümlük harika bir komedi dizisidir. Bu dizi, aşk, kariyer ve hayatta her şeyin mümkün olduğu bir zaman hakkında. Bağlılık ve güvenlik arayışı, güvenlik korkusu hakkında bir gösteri. Hepsinden önemlisi, arkadaşlıkla ilgili. Çünkü şehirde genç ve bekarken, arkadaşların senin ailen oluyor.

Harika bir sitcom örneği çünkü güçlü şakalara ve karakterlere dayanıyor. Friends dizisi açıkça bunun büyük bir örneğidir. Arkadaşlarla ilgili. Arkadaş olmak, flört falan ne ararsan var. yayınlandığı dönemde televizyonun en popüler komedilerinden biri haline geldi. İngilizce öğreten dizileri listeleyecek olursak en tepelerde mutlaka yerini alır. Görmek için tıklayın.

İngilizce öğrenmek için diziler, Friends, arkadaşlar

12- Grace and Frankie

Grace ve Frankie, 7 sezonda toplam 78 bölüm sürmüş bir dizidir. Her bölümü ortalama 25-35 dakika arasında. Kocaları onları terk ettikten sonra iki yaşlı kadın arasında gelişen dostluğun hikayesini anlatıyor. Bu dizi şov sadece tamamen komik ve tamamen sevimli olmakla kalmıyor, aynı zamanda İngilizce öğrenmeye yeni başlayanların işini kolaylaştıran süper kısa bölümleri de var. Amerikan aksanıyla İngilizce öğrenmek için dizi arayanlardansanız doğru yerdesiniz demektir. Görmek için tıklayın.

Netflix İngilizce dizileri, Grace ve Frankie

13- Brooklyn 99 (Netflix dizisi)

Brooklyn 99, sıradan bir Amerikan polis şovunun eğlenceli bir uyarlamasıdır. Bu dizi 8 sezon ve 153 bölüm sürmüştür. Brooklyn’deki kurgusal 99. Bölge’de geçiyor ve başlangıçta yeni komutanı, sert ve robotik Kaptan Raymond Holt ile çatışan çok yetenekli ama olgunlaşmamış bir New York polis departmanı dedektifi olan Jake Peralta’ya odaklanıyor.

 30 dakikalık kısa bölümlerden ve sevimli karakterlerden oluşan neşeli bir sitcom. Hızlı tempolu olan bu komedi dizisini ilk başta anlamak biraz zor olabilir. Ancak birinci seriden sonra gerçek bir Brooklyn yerlisi gibi konuşabilirsiniz. Güzel bir Amerikan aksanıyla İngilizce öğrenmek için çok ideal bir dizi. Brooklyn Nine-Nine dizisini Netflix’ten izleyebilirsiniz. Ne diyelim, iyi seyirler. Görmek için tıklayın.

İngilizce öğrenmek için diziler, Brooklyn 99

14- Stranger Things (Netflix dizisi)

Stranger Things, 4 sezonda toplam 32 bölüm sürmüştür. Her bir bölümü değişken olmakla birlikte ortalama 50 dakika sürüyor. Küçük bir çocuğun gizemli ve ani bir şekilde ortadan kaybolmasından sonra, küçük bir kasabanın insanları bir hükümet laboratuvarının sırlarını, başka bir dünyaya açılan portalları ve uğursuz canavarları ortaya çıkarmaya başlar . Polis şefi cevaplar ararken, çocuğun annesi umutsuzca onu bulmaya çalışır, ciddi bir tehlikede olduğuna ikna olur. Dizi bu konu üzerinde akıp gidiyor.

Diziyi İngilizce izlerken çocukların bazı argo sözcüklerini anlamak biraz zor olabilir. Ancak genel olarak çocuklar yetişkinlerden çok daha yavaş ve daha net konuşuyor, bu da diziyi takip etmeyi oldukça kolaylaştırıyor. Amerikan İngilizcesiyle dinleme pratiği yapmak ve İngilizce öğrenmek için uygun bir dizidir. Bu diziyi Netflix’ten izleme imkanınız var. Görmek için tıklayın.

İngilizce öğrenmek için Netflix dizisi, Stranger Things

15- Russian Doll (Netflix)

Russian Doll toplam 15 bölüm süren bir Netflix dizisidir. Bir gece New York’ta bir doğum günü partisinde onur konuğu olarak bir zaman döngüsüne yakalanan Nadia adlı bir kadını konu alıyor. Nadia defalarca ölüyor, kendisine ne olduğunu anlamaya çalışırken, partide hep aynı zaman diliminde yeniden başlıyor.

Nadia, bir döngü içinde sıkışıp kaldığında, kendisi ve etrafındaki insanlar hakkında çok şey öğrenir. Bu, İngilizce öğrenmenize yardımcı olacak bir TV dizisi için tuhaf bir seçim gibi görünse de, tekrar eden hikaye aslında bu şovun anlaşılmasını çok daha kolay hale getiriyor. Süper bağımlılık yapabilir. Amerikan aksanıyla İngilizce öğrenmek ve dinleme becerinizi üst seviyelere çıkarmak istiyorsanız, listenize bu diziyi de ekleyin. Görmek için tıklayın.

İngilizce öğrenmek için Netflix dizisi, Russian Doll

İngilizce öğrenmek için Netflix dizisi mi yoksa başka bir platformun dizisi mi daha iyi? Hiç fark etmez. Yeter ki İngilizce seviyenize uygun doğru diziyle doğru şekilde ilerleyin.

16- Jane the Virgin

Jane The Virgin dizisi yanlışlıkla yapay olarak döllendiğini keşfeden genç ve dindar bir Katolik kadının hikayesini anlatıyor. Genç bir annenin kızı olan Jane, annesinin hatalarını tekrarlamamaya kararlı bir şekilde büyüdü. Öğretmen olmak için okuyor ve evlenene kadar bakire kalma kararını destekleyen yakışıklı bir dedektifle nişanlı. Ancak kliniğe rutin bir ziyaret Jane’nin hayatını alt üst ediyor. 

Yan odadaki bir hasta için hazırlanan bir örnekle döllenen Jane, sperm donörünün patronu Rafael olduğunu öğrendiğinde daha da çılgın bir duruma düşer. Titizlikle planlanmış hayatı sevdiği Meksika dizilerine daha çok benzedikçe, gelecekle ilgili birçok karmaşık kararla karşı karşıya kalır.

Toplam 5 sezon ve 100 bölüm sürmüştür. Her bölümü 40-45 dakika sürüyor, ne uzun ne de kısa. Amerikan İngilizcesine hakim olmak, Amerikan aksanıyla İngilizce dineleme yapmak için eşsiz bir dizi. Görmek için tıklayın.

İngilizce öğrenmek için diziler, Jane The Virgin

17- The Good Place (Netflix dizisi)

The Good Place, bir Amerikan fantezi komedi televizyon dizisidir. Toplam 4 sezon ve 53 bölüm sürmüştür. Cenneti temsil eden kurgusal bir yer olan “Good Place”te geçiyor. İngilizce kelime dağarcığınızı geliştirmek için harika bir dizi. Oldukça yavaş ilerleyen olay örgüsünün yanı sıra, hikayelerin çoğu tekrar ediliyor. Bu da onu İngiliz televizyonlarına yeni başlayan biri için mükemmel bir başlangıç ​​noktası yapıyor.

Her bir bölümü ortalama 22 dakika süren ve bir solukta izlenebilen dizilerden. Bu da hiç sıkılmadan İngilizce öğrenmek için diziler arayanların listesinde bu dizi mutlaka yer almalı. Amerikan aksanıyla İngilizce dinlemek isteyenler buraya. Bu diziyi Netflix üzerinden izleyebilirsiniz. Görmek için tıklayın.

İngilizce öğrenmek için diziler, The Good Place

18- Modern Family

Stranger Things’de olduğu gibi Modern Family ile İngilizce öğrenmenin en iyi yanı, oyuncu kadrosunun çoğunun çocuk olması. Çocukların çok daha yavaş konuşması ve daha basit kelimeler kullanması nedeniyle, bu eğlenceli diziyle İngilizce öğrenmek daha kolay olacak. Oyuncular ayrıca Kolombiyalı olan Gloria’ya birçok İngilizce cümle açıklıyor.

Bu dizi 11 sezonda toplam 250 bölüm sürmüştür. her bölümü 20-25 dakika arası sürüyor. Çıtır çerez bir dizi. Amerikan aksanıyla İngilizce öğrenmek için site sarıyorsanız bulunma bir hazine. Bu kadar çok uzun süren bir dizinin yarısını bile bitirdiğinizde İngilizceniz inanın çok ama çok ilerlemiş olur. Görmek için tıklayın.

İngilizce öğrenmek için dizi önerileri, Modern Family

19- Misfits

Baştan söyleyelim bu dizi ileri düzey İngilizce konuşanlar için daha uygun gibi. Ancak birbirinden farklı İngilizce aksanlarına bir arada görmek için bu diziden daha iyi bir seçenek sanıyoruz ki yoktur. Bu dizi Yorkshire, Derby, Londra ve İrlanda dahil olmak üzere İngilizce Adaları’nın farklı bir çok yerinden ana karakterlere sahip. Bu nedenle dinleme becerinizi test etmek için harika bir yer.

Her bir bölümü yaklaşık 45 dakika süren bu dizi toplam 37 bölümden oluşuyor. İngiliz aksanıyla İngilizce öğrenmek için diziler listesinde olmazsa olmazlardan. Altyazılı olarak izlemenizi öneririz. Görmek için tıklayın.

İngilizce öğrenmek için dizi önerileri, Misfits

İngilizce öğrenmek için dizileri durdurarak izlemeyin. Akışı bozarsınız. Olay örgüsünü kaçırdığınızda öğrenme ve dinleme beceriniz sekteye uğrar.

20- The Crown (Netflix dizisi)

Her bir bölümü 50-60 dakika süren The Crown dizisi, toplam 4 sezon boyunca 40 bölüm olarak yayınladı. Babası Kral VI. George’un ölümünden sonra 25 yaşında tahta çıkan kraliçenin erken yaşta başlayan saltanatına içeriden bir bakışla başlıyor. Dizi, kraliçe II. Elizabeth’in saltanatını, siyasi rekabetlerini, romantizmini ve yirminci yüzyılın ikinci yarısını şekillendiren olayları dramatize ederek ele alıyor.

İngiliz aksanıyla dinleme becerinizi geliştirmek ve İngilizce öğrenmek için dizi arıyorsanız listenizde bulunsun deriz. İngilizce altyazılı izlemeniz kelime dağarcığınızı geliştirecektir. Diziyi Netflix üzerinden altyazıyı İngilizce olarak ayarlayıp izleyebilirsiniz. Görmek için tıklayın.

İngilizce öğrenmek için Netflix dizisi, The Crown

21- Call the Midwife

Call the Midwife, 11 sezon ve toplamda 95 bölüm boyunca devam etmiştir. her bölümün süresi değişkenlik göstermekle birlikte 60-90 dakika arası sürmektedir. 1950’lerde İngiliz ebelerin hayatlarını konu alırken ve İngiliz kadınlarının 20. yüzyılda karşılaştığı birçok sorunu gözler önüne seriyor. Oyuncular net ve yavaş konuşarak hikayeyi anlamanıza oldukça yardımcı oluyor. Ayrıca İngiltere’nin tarihi hakkında da çok şey öğreneceksiniz.

Jennifer Worth’un anılarından esinlenen Call the Midwife dizisi, anne adaylarını ziyaret eden ve en yoksul kadınlara mümkün olan en iyi bakımı sağlayan Nonnatus House’daki hemşireleri, ebeleri ve rahibeleri takip ediyor. Bu dizi, Heidi Thomas tarafından yaratılmış ve yazılmıştır. İngiliz aksanıyla İngilizce öğrenmek için dizi arıyorsanız tam yerine geldiniz. İngilizce altyazıları açık tutara izlemeniz daha iyi olacak. Görmek için tıklayın.

İngilizce öğrenmek için dizi önerileri, Call the Midwife

22- Sherlock (Netflix)

İkonik bir İngiliz edebi karakterini eğlenceli ve modern bir formatta tanımak istiyorsanız Sherlock bunun için biçilmiş kaftan. Dizinin ana karakteri olan Sherlock oldukça hızlı konuşsa da, gösteri, kapatamayacak kadar büyüleyici bulacağınız harika bir İngiliz televizyonu örneğidir. Keşke bitmeseydi diyeceksiniz inanın.

Her bir bölümü 90 dakika süren Sherlock dizisi toplam 13 bölüm yayınlanmıştır. Harika bir İngiliz aksanı ile dinleme pratiği yapmak istiyorsanız Sherlock doğru bir dizidir. İngilizce öğrenmek için diziler listesi hazırlayın deseler (özellikle İngiltere İngilizcesiyle) bu diziyi gönül rahatlığıyla gösterebiliriz. Netflix’te İngilizce altyazılı olarak izlemenizi öneririz. Türkçe altyazılı izlemenin İngilizce öğrenmenize olumsuz etkisi olur, unutmayın. Altyazı Görmek için tıklayın.

İngilizce öğrenmek için dizi önerileri, Sherlock

23- Killing Eve

Killing Eve, hem İngiliz Sinema Akademisi’nde hem de Altın Küre’de birçok ödül kazanmış yoğun ve bağımlılık yapan bir casus dramasıdır. Ancak bunun dışında, Sandra Oh (Grey’s Anatomy’de oynamıştı) temiz bir Kanada aksanıyla konuşurken, diğer oyuncu olan Jodie Comer ise Belçikalı bir tınıyla yavaş konuşuyor.

Dizinin 4 sezonda toplam 32 bölümü yayınlanmıştır. Her bölümü ortalama 40 dakika sürüyor. Bu dizi İngilizce kelime dağarcığınızı geliştirmeye başlamak için harika bir seçim. İngilizce öğrenmek için dizi arayışına girenler için tavsiye edeceğimiz dizilerden. Özellikle İngiliz aksanıyla dinleme egzersizi yapma isterseniz çok faydasını göreceksiniz. Görmek için tıklayın.

İngilizce öğrenmek için diziler, Killing Eve

İngilizce öğrenmek için dizileri önce İngilizce altyazılı izleyin. Daha sonra altyazısız izlemeyi deneyin. Kendinizi biraz zorlayın. Başta can sıkıcı olacak, ama alıştıkça kulağınız da gelişecek.

24- How I Met Your Mother

How I Met Your Mother (Annenizle Nasıl Tanıştım) kısa ismiyle HIMYM bir babanın (Ted Mosby), çocuklarına (bir dizi geri dönüşle) kendisinin ve en iyi dört arkadaşının anneleriyle tanışmasına kadar çıktığı yolculuğu anlattığı harika bir komedi. Ted Mosby, çocuklarıyla birlikte oturur ve onlara anneleriyle nasıl tanıştığının hikayesini anlatır. Hikaye, arkadaşları Marshall, Lily, Robin ve Barney Stinson’ın anılarıyla birlikte anlatılıyor. 

Bu dizi; Robin, Ted ve Barney arasındaki aşk üçgeni de dahil olmak üzere birçok hikayeyi araştırıyor. Marshall ve Lily’nin ilişkisi, ayrıca karakterlerin kariyerleri ve çok daha fazlası.

İngilizce öğrenmek için dizi önerileri listemizin olmazsa olmazlarından. Her bölümünü keyifle izleyeceğinize ve harika İngilizce diyaloglar dinleyerek İngilizce öğrenmenize katkı sağlayacağını eminiz. 20 dakikalık mini bölümleriyle 9 sezonda toplam 208 bölüm olarak yayınlandı. İngilizce öğrenmek için doğru bir dizi. Görmek için tıklayın.

İngilizce öğrenmek için diziler, How i met yor mother

25- Sex and the City (Netflix)

Sex and the City, 1990’ların sonunda ve 2000’lerin başında en popüler ve etkili televizyon dizilerinden biri haline gelen altı sezonda (1998–2004) çekilen bir Amerikan komedi dizisi. Bu dizi, hayatlara ve aşklara samimi ve komik bir bakış atıyor. Hikaye, 30’lu ve 40’lı yaşlarda kariyer yapan dört Manhattan kadın etrafında dönüyor.

Dizideki ana karakterler, kendi kendine yeten ve cinsel açıdan maceracı Samantha’yı (Kim Cattrall ), alaycı ve inatçı Miranda (Cynthia Nixon) ve idealist ve saf Charlotte (Christina Davis ). Dört arkadaş aşk, kayıp ve ihaneti deneyimledikçe, ilişkilerinin dinamikleri esprili ve şakacı bir saygısızlıkla ortaya çıkıyor. Carrie’nin karizmatik ama duygusal olarak ulaşılmaz Bay Büyük ile çalkantılı ilişkisi (Chris Noth), Carrie’nin diğer tüm işlerinin karşılaştırıldığı seride tanımlayıcı bir ilişki kurarak hikayenin temelini oluşturuyor.

6 sezonda toplam 94 bölüm olarak yayınlandı. Amerikan aksanıyla İngilizce dinelme becerinizi geliştirmek için çok ideal bir dizi. Günlük yaşamdan bolca diyaloglar var. Sex and the City, şu anda Netflix üzerinden rahatlıkla izlenebiliyor. Size tavsiyemiz İngilizce altyazılı olarak izlemeniz. Kelime dağarcığınızı genişletecektir. Görmek için tıklayın.

İngilizce öğrenmek için dizi önerileri, Sex and the city

26- Desperate Housewives

Birbirine bağlı bir grup ev kadını için normal devam eden banliyö hayatı, en yakın arkadaşlarından birinin gizemli bir şekilde intihar etmesiyle karanlık bir hal alıyor. Şimdi kendi telaşlı sorunları ve romantik hayatlarıyla başa çıkmaya çalışırken, her yıl yeni bir gizemi ve daha karanlık ve çarpık olayları beraberinde getiriyor. Bu kadınların banliyö hayatı komik ve karanlık bir hal alırken, kapalı kapılar ardındaki hayat açığa çıkmak üzere. Dizi bu çerçevede ilerliyor.

Bu dizi 8 sezonda 180 bölüm olarak çekildi. Dizi baştan sonra kadar bile izlemek dinleme becerinize ciddi katkı sağlayacaktır. Dile kolay tam 150 bölüm, hiç az değil. Amerikan İngilizcesiyle İngilizce öğrenmek için tavsiye edilebilecek bir dizi. Görmek için tıklayın.

İngilizce öğrenmek için diziler, dizi önerileri, Desperate Housewives

İngilizce Öğrenmek İçin Dizileri Kullanma İpuçları

  1. Tüm yeni kelime dağarcığına çok fazla bunalmamak için daha kısa bölümleri olan şovları seçin.
  2. Aynı anda İngilizce okumak ve dinlemek, beyninizin yeni kelimeleri özümsemesini sağlamanın en iyi yoludur. Bu yüzden dizileri, TV şovlarını kendi dilinizde altyazılı değil, İngilizce altyazılı izleyin.
  3. Durup anlamadığınız sözcükleri aramaya çalışmayın. Çünkü bu, dizinin olay örgüsünden zevk almanızı engeller.
  4. Diziyi durdurup sözcükleri aramak yerine, dizinin gidişatından kelimenin anlamını siz bulmaya çalışın.

İngilizce Öğrenmek İçin Youtube Kanal Önerileri

İngilizce Öğrenmek İçin Dizileri İzlerken İpuçları

1. İngilizce seviyenize uygun diziyi seçin

Gerçekten TV dizileri izleyerek günlük İngilizce öğrenmek istiyorsanız, en popüler dizileri izlemek yerine seviyenize uygun en popüler dizileri seçmek daha iyi olacaktır. Temel ya da orta seviyedeyseniz, sitcom’lar gibi çok sayıda konuşma ve günlük senaryo içeren dizileri izlemelisiniz. Bu dizileri izlemek, ders kitaplarında yer almayan şeyleri veya ana dili İngilizce olan kişiler tarafından sıklıkla kullanılan ifadeleri öğrenmenize yardımcı olabilir. Örneğin; How I Met Your Mother ve Friends gibi sitcomlar (durum komedileri) İngilizcenizi geliştirmek size çok faydalı olacaktır.

2. İngilizce öğrenmek için dizileri Türkçe alt yazılı izlemeyin!

İngilizce dizileri ana dilinizde altyazılı izlemenin bir anlamı da yok, faydası da. Bunun ana nedeni, dizileri altyazılı izlerseniz dizinin içeriğine gerçekten odaklanamazsınız. İşte bu nedenden ötürü İngilizce öğrenmek için dizileri İngilizce altyazılı olarak izlemelisiniz.

3. İngilizceniz temel seviyedeyse;

Temel düzeyde bir öğreniciyseniz, hikayede neler olup bittiğini kısaca anlamak için önce ana dilinizde altyazılı bir bölüm izleyebilirsiniz. Sonrasında bu bölümü İngilizce altyazılı izleyebilir ve karakterlerin konuşma hızına alışmaya çalışabilirsiniz. Ayrıca bilmediğiniz kelimeleri veya ezberlemek istediğiniz güzel cümleleri de yazabilirsiniz. Birkaç gün sonra o bölümü tekrar izleyebilirsiniz ama bu sefer altyazısız. Hatta karakterlerin ne söyleyeceğini tahmin edebilir ve kelimeleri karakterlerle birlikte yüksek sesle söyleyebilirsiniz.

4. İngilizceniz orta seviyedeyse;

Mümkünse altyazı yardımı olmadan dizi izlemeye kendinizi zorlayabilirsiniz. Bunu yaparak, dinleme yeteneğiniz gelişecektir. Ardından, yeni kelimeleri kontrol etmek için İngilizce altyazıları açabilirsiniz. Sonunda, içeriği tam olarak anlayıp anlamadığınızı görmek için bir kez daha altyazılara geri dönebilirsiniz.

5. Dizi izlerken sözlükte kelime aramayın!

Bir İngilizce romanı ilk okuduğunuzda, okumanızı yarıda keseceği için, size sürekli sözlükte arama yapmamanız söylenmiş olmalı; dizi izlemekle aynı şey. Sonuçta, anadili İngilizce olan kişilerle konuşurken, sözlüğe bakmak için biraz zaman istemek için onların sözünü kesemezsiniz, değil mi? Bu nedenle videoyu izledikten sonra sözlüğe bakmanızı öneririz.

6. Gölgeleme

Aslında gölgelemenin arkasındaki fikir basit. Bazı İngilizce cümleleri dinler ve aynı anda tekrarlarsınız, bu da kulaklarınızı dikkatlice dinlemeye alıştırır. Ayrıca gölgeleme, ağız kaslarınızın doğru şekilde hareket etmesini sağlayacak ve telaffuzunuzu ve aksanınızı geliştirecektir. Gölgeleme hakkında biraz daha bilgi edinmek için aşağıdaki videoya göz atın.

7. Sevdiğiniz dizileri tekrar tekrar izleyin

Gerçekten bir şeyler öğrenmek istiyorsanız, gözden geçirmek, atmanız gereken bir adımdır. Sinirli hissetmeyin. Gün geçtikçe geliştiğinizi göreceksiniz. Ne kadar çok zaman harcarsanız, o kadar çok gelişme göreceksiniz. Öncelikle beğendiğiniz bir diziyi seçin, sabırlı olun, kendinize güvenin.

İngilizce Öğrenmek İçin Diziler Gerçekten İşe Yarıyor

Diziler çok uzun periyotlarda izlenebildiği için İngilizce öğrenmek için gerçekten de çok ideal. Sürekli ve her hafta yeni bölümünü beklediğiniz bir şey var artık, bu harika bir şey. Konu sürekli yenileniyor. Yeni kelimeler, yeni deyimler, yeni aksanlar ve daha pek çok yeni şey. Üstelik bazıları yıllarca sürüyor. İngilizce öğrenmek için dizileri tercih etmek için bu bile yeterli bir neden değil mi sizce de?

Biraz da müzik dinleyelim..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir