12 Haziran 2024
Sıfırdan ingilizce ne kadar sürede öğrenilir

İngilizce Ne Kadar Sürede Öğrenilir?

İngilizceyi ne kadar zamanda öğrenirim? Sıfırdan İngilizce ne kadar sürede öğrenilir? Ne kadar zamanda İngilizceyi öğrenirim? İngilizceyi en hızlı nasıl öğrenirim? Bunun gibi onlarca sorunun yanıtını bilmek ne güzel olurdu değil mi?

Sıfırdan İngilizce Ne Kadar Sürede Öğrenilir?

Ne kadar zamanda İngilizceyi öğrenirim?” sorusuna verebileceğimiz en genel yanıt , yeni başlayan biri bir yılda İngilizce öğrenebilir şeklinde olur. Online gördüğünüz 15 günlük (ya da 1 aylık) çılgın vaatlerin bazıları kadar hızlı olmasa da yine de aslında oldukça hızlı sayılır. Bir yetişkinin yeni başlayan biri olarak başlarsa ve günde en az 5 saat çalışırsa İngilizce çalışacak kadar akıcı hale gelmesi için gereken ortalama süre 1 yıldır. Ama herkes aynı değildir, farklıdır.

İngilizce ne kadar sürede öğrenilir

Ne kadar zamanda İngilizceyi öğrenirim?

İngilizce kolay öğrenmenin ne kadar zaman alacağı malum birçok farklı şeye bağlıdır. Neler mi?

 • Şu anki İngilizce seviyen
 • İhtiyacın olan İngilizce seviyesi
 • Hali hazırda hangi dilleri zaten konuştuğun
 • İngilizce konuşulan bir ülkede yaşayıp yaşamadığın
 • Ne kadar sıkı çalıştığın
 • Ne kadar pratik yaptığın
 • Dil öğrenmede ne kadar iyi olduğun

5 Maddede İngilizceyi Ne kadar Sürede Öğrenirim

Bireysel olarak İngilizce öğrenmenin ne kadar süreceğini tahmin etmenin en iyi yolu, şu an bulunduğun İngilizce seviyesinden ulaşmak istediğin seviyeye geçmenin kaç saat süreceğini hesaplamaktır. Sıfırdan olmasa da genel olarak İngilizce ne kadar sürede öğrenilir merak edenler için aşağıda 5 maddeli ortalama bir hesaplama metodu paylaşıyoruz.

 1. Mevcut seviyenin ne olduğunu öğrenmek için İngilizceni test et . Bu test sana A1’den C2’ye kadar altı seviye içeren CEFR (Avrupa Dilleri Ortak Çerçeve Programı) ölçeğinde bir puan verecektir.
 2. Hangi İngilizce seviyesine ihtiyacın olduğuna karar ver. Çoğu insanın İngilizce çalışmak için B2 düzeyine ihtiyacı vardır, ancak bu işine ve çalıştığın ülkeye bağlıdır. Aşağıda CEFR düzeylerinin ve her biriyle neler yapabileceğinin bazı açıklamaları bulunmaktadır.
 3. İngilizce öğrenmenin ne kadar süreceğini görmek için toplam saatleri günlere böl. Yukarıdaki örnekte, haftada 1 saat İngilizce dersi alarak İngilizce öğrenmek için 720 haftaya ya da neredeyse 14 yıla ihtiyacın olacak.
 4. Günde 5 saat ya da Ders + 2 saat daha çalışma ve pratik içeren bir İngilizce yoğunlaştırma kursu alırsan, İngilizce öğrenmen sadece 102 gün sürer. Hafta sonları dersin olmadığını varsayarsak, bu yaklaşık 6 aydır.
 5. Sahip olduğun İngilizce seviyesinden ihtiyacın olan İngilizce seviyesine geçmenin kaç saat süreceğini hesapla. Referans için aşağıdaki küçük tabloyu inceleyebilirsin.
İngilizce SeviyesiÖğretim saati sayısı
Sıfırdan A1’e70 saat
A1’den A2’ye150 saat
A2’den B1’e300 saat
B1’den B2’ye200 saat
B2’den C1’e200 saat
C1’den C2’ye200 saat

Yani İngilizceye şu anda yeni başlıyorsan ve B2 seviyesine ulaşman gerekiyorsa, bu 70 + 150 + 300 + 200 = 720 saat eğitim demektir. Yalnızca bir dil konuşuyorsan ve bu dil İngilizceden oldukça farklı bir dilse (örneğin Çince, Arapça, Japonca, Korece) bu tahminlere %50 daha eklemelisin.

Daha önce İngilizce eğitimi almayanlar ne kadar sürede İngilizce konuşabilir?

Yukarıdaki video Eğitim & İş Dünyası adlı Youtube kanalından alınmıştır. İngilizce öğrenme ile ilgili daha fazla videoya bu kanalda inceleyebilirsin. İngilizce ne kadar sürede öğrenilir sorusunun tek bir yanıtı olmasa bile genel bir fikir edinebiliyorsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir