28 Haziran 2022
İngilizce konuşmamı nasıl geliştirebilirim

İngilizce Konuşmamı Nasıl Geliştirebilirim? İşte 45 Yolu

 • İngilizce konuşmamı nasıl geliştirebilirim?
 • İngilizcemi geliştirmek için ne yapmalıyım?
 • İngilizce konuşmaya nereden başlamalıyım?
 • En kısa sürede İngilizceyi konuşmaya nasıl başlarım?
 • İngilizce konuşmayı geliştirmek için yurtdışına gitmem şart mı?
 • Akıcı İngilizce konuşabilmek için ne kadar zaman gerekir?

İngilizce konuşmamı nasıl geliştirebilirim” sorusunun tek bir cevabı yok. Bu, kafalarda uçuşan onlarca sorudan sadece biri. Fakat bazı yöntemleri gördüğünde kafandaki soruların cevapları biraz daha netleşecek. İngilizce konuşmanı geliştirmek için aşağıda sıralayacağımız yollar belli bir sırada değildir, buna lütfen dikkat et. Bu 45 maddeden bir kaçını bile uygulaman sende çok fark yaratacak. Evet hazır mısın, “İngilizce konuşmamı nasıl geliştirebilirim?” sorusunun yanıtını 45 maddeyle öğrenmeye başlayalım.

İngilizce konuşmamı nasıl geliştirebilirim

İngilizce Konuşmamı Nasıl Geliştirebilirim? İşte 45 Yolu..

 1. Sadece konuş. Evet yanlış duymadın; konuş, konuş ve sadece konuş. Bu en etkili ve en hızlı sonuç veren yol. İngilizce konuşmanı geliştirmek için bundan daha iyi bir yol yok. Bu yüzden listenin 1 numarasına bunu koyduk.
 2. Mümkünse anadili İngilizce olan biriyle konuş. Konuşmak için mutlaka birilerini bulabilirsin. Artık internet denen güç var ve dünyanın herhangi bir yerindeki biriyle sohbet etme imkanın var. Bahanen yok yani.
 3. Önce kendine güven, “Ben yapamam!” fikrini aklına bile getirme. Konuşmak için kendine farklı insanlar bul. Ne kadar çok insan o kadar farklı aksan.
 4. Hatasız kul olmaz. İngilizce konuşurken hata yapmak seni korkutmasın, hatta bundan keyif almaya bak. Çünkü ileride bu hataları yapamayacaksın 🙂
 5. Ne kadar çok konuşma pratiği yaparsan, telaffuzun ve kelime hazinen o kadar iyi olur. Ayrıca kendine güvenin de artar.
 6. Konuşma eylemi tıpkı bir gitarı çalmak, basket atmaya çalışmak, otomobil kullanmak, karate yapmak gibi bir beceridir. İyi İngilizce konuşmaya başlamanın en iyi yolu konuşmaktır.
 7. Teknolojiyi kullan. İngilizce öğrenmek ve geliştirmek için teknoloji emirimize amade gibi. Örneğin akıllı telefonlar, dil öğrenmek için çok işine yarar. Konuşmanı kaydetmek için kullan, ardından İngilizcenin başkalarına nasıl geldiğini görmek için kaydı tekrar dinle.
 8. Kelimelerin nasıl telaffuz edildiğini dinlemek için İngilizce haber kanallarını takip et, İngilizce şarkılar dinle. Bu sayede yeni kelimeler, deyimler ve orijinal ifadeler de öğrenmiş olursun.
 9. Dinlemeyi öğren. Evet, “ne kadar çok dinlersen, o kadar çok öğrenirsin.” İngilizce konuşmamı nasıl geliştirebilirim sorusuna verilecek en iyi ikinci yanıt bu: Dinlemek. Konuşma pratiği yapmak için dinlediğin kelimeleri kopyalamayı dene. Cümlede hangi kelimelerin vurgulandığını da öğren.
 10. Sesli oku. Kendi kendine gazete, dergi oku. Hatta mümkünse en sevdiğin televizyon dizisi için basit bir senaryo yaz ve onu canlandır. Bu, konuşma pratiği yapmak için muhteşem bir yoldur. Çünkü burada asıl odaklanman gereken sadece İngilizcenin kulağa hoş gelmesini sağlamak olmalı. “İngilizce konuşmamı nasıl geliştirebilirim” diyorsan sesli okuma yapman çok ama çok işine yarayacak.
 11. İngilizce konuşmaya çalışırken cümle yapısı, dilbilgisi gibi teknik detaylar hakkında hiç ama hiç endişelenme. Bu sadece konuşmaya olan isteğini ve cesaretini köreltir.
 12. Her gün yeni bir kelime öğren. Öğrendiğin ve üzerinde çalışmak istediğin kelimeyle farklı cümlelerde pratik yap. O kelimeyi öğrenene kadar tekrar tekrar kullan. Üşenme, çünkü bu iş olacak.
 13. Filmleri mutlaka İngilizce olarak izle. Duyduğun yeni kelimelere ve bu kelimelerin nasıl telaffuz edildiğine dikkat et. Filmdeki oyuncuları taklit etmeyi dene. Bu çok eğlenceli olacak.
 14. İngilizce öğrenmek için dizilerden ve filmlerden de yararlan. Bunları mutlaka İngilizce altyazılı olarak izle. Böylece konuşmalarda geçen kelimenin ne olduğunu tam anlayamadığında sana çok yardımcı olacaktır. Kelime dağarcığına olumlu bir katkısı olacağı şüphesiz.
 15. Yeni arkadaş edin. İngilizce konuşanlarla, konuşmayı öğrenen başka insanlarla tanış, arkadaş olmayı dene. Neler öğrendiğiniz hakkında birbirinizle İngilizce sohbet edin. Birbirinizin fikrini sorun. Fikirler sohbeti, yani konuşmayı akıcı kılar.
 16. İngilizce ile ilgili aktiviteler yap. Örneğin İngilizce bir aşçılık kursuna ya da İngilizce konuşma kulübüne katılabilirsin. Yapmaktan hoşlanacağın bir aktiviteye katılmak, İngilizce konuşmanı kesinlikle geliştirecektir.
 17. Sanki karşınızda biri varmış gibi, ona sunum yapar gibi keyif aldığın şeyler hakkında İngilizce konuş. Sana “deli” diyecekler diye de sakın endişelenme.
 18. İlgini çeken konuları arkadaşlarınla İngilizce tartış. Fikrini anlatmak için farklı kelimeler kullanmaya çalış. Biraz bocalasan da asla pes etmey.
 19. Sesli sözlük kullanmayı öğren. Bir kelimenin nasıl telaffuz edildiğini bilmiyorsan sesli bir sözlükte (Google Translate gibi) o kelimenin nasıl okunduğunu öğren ve sonra sen tekrar et.
 20. Kelimeleri doğrudan ezberlemek yerine, basit cümleler için kullanarak öğrenmeyi dene. Bir kelimeyi en iyi cümle içinde kullanarak, konuşarak öğrenirsiniz.
 21. Yurtdışında yaşıyorsan ya da okuyorsan etrafındaki herkes, her şey İngilizce konuşmayı geliştirmen için bir fırsat. Arkadaşların, arkadaşlarının çevresi, iş ya da okul çevren, kafede çalışan bir garson, süper marketteki kasiyer, bir binanın güvenlik görevlisi, parkta oturan insanlar ve daha yüzlercesi.
 22. İngilizceyi kendi ülkende öğreniyorsan, kurstan sonra kurstaki arkadaşlarınla buluş ve sohbet et. Kendine bir dil değişim ortağı bul ya da online İngilizce konuşulan bir topluluğa katılarak pratik yap.
 23. Yanında İngilizce anlayan ya da konuşabilen biri varsa (anadili Türkçe olsa bile) onunla İngilizce konuş. O sana Türkçe yanıt verse bile sen yine de İngilizce konuşmaya devam et.
 24. Telefonda İngilizce bilen biriyle İngilizce olarak konuş. Görmediğin biriyle konuşmak daha zordur. Bu da seni biraz daha kasacaktır. Bu yüzden basit cümlelerle konuşulmaya gayret et. Tüm bu yaptıkların İngilizce konuşmanı geliştirmen için sana katkı sağlayacaktır.
 25. Örneğin Whatsapp gibi uygulamalar üzerinden yurtdışı görüşmeler yapabilirsin. Hiç ihtiyacın olmasa bile, yurtdışındaki bir firmanın teknik desteğini arayıp İngilizce konuşmayı dene. İngilizce konuşmayı geliştirmek için hileli de olsa çok efektif bir yol.
 26. Sesini bir kayıt cihazıyla kaydet ve nasıl konuştuğunu dinle. İngilizce konuşmanı geliştirmek için telaffuz hatalarını azaltmak adına çok işe yarayan bir yoldur.
 27. Konuşma becerilerini geliştirmek için ilk önce kelimeleri doğru bir şekilde telaffuz etmeyi öğrenmelisin. Telaffuz iyi bir konuşmacı olmak için önemlidir. Bu yüzden telaffuzuna çok dikkat etmelisin.
 28. İngilizce konuşmanı geliştirmenin en iyi yollarından biri de aynada kendinle konuşmaktır. Bu yüzden fırsat buldukça aynanın karşısında sanki karşında biri varmış gibi konuş. İşte İngilizce konuşmamı nasıl geliştirebilirim için en işe yarar yollardan biri de ayna karşısında kendinle konuşmaktır.
 29. Ayna karşısında yüksek sesle konuş. Ayna karşısında kendi kendine konuşmanın en güzel tarafı da konuşurken kimsenin seni yargılamaması ya da seninle alay etmemesidir. Sonuçta karşında sadece sen varsın, ne güzel değil mi 🙂
 30. Aynanın karşısında konuşurken mimiklerini kullanmayı dene. Böyle yaptığında daha hoş, daha iyi, daha karizmatik görünürsün. Ayrıca vermek istediğin mesajı daha etkili iletmiş olursun.
 31. Anadili İngilizce olan kişiler konuşurken onları dikkatlice dinle. Konuşma şekillerine odaklanarak onları örnek almaya çalış. Onların çıkardığı gibi sesler çıkarmaya çalış.
 32. Görüntülü ya da sesli aramalar yoluyla konuşabileceğin, sohbet edebileceğin ana dili İngilizce olan birini bulmaya çalış. Konuşurken hata yaptığında, bir kelimeyi yanlış telaffuz ettiğinde o kişiden seni düzeltmesini iste.
 33. İngilizce yazılmış kitapları, dergileri ya da gazeteleri yüksek sesle oku. Kendi sesini duyman konuşma becerinin gelişmesine çok yardımcı olur. Zaten bir kitabı yüksek sesle okumanın konuşma becerisini geliştirdiği de kanıtlanmıştır.
 34. Artık çok fazla sayıda İngilizce konuşma uygulaması var. Telefonuna bunlardan birini kur. İnan çok faydasını göreceksin.
 35. Anadili İngilizce olanları taklit et, çekinme. Taklit etmek konuşmanı geliştirdiği gibi, aynı zamanda dinleme becerini , kelime dağarcığını ve İngilizce gramerini de geliştirir. Aşağıdaki gibi uygulamaya çalış.
  • İngilizce cümleyi dinle.
  • Konuşmayı duraklat ve o cümleyi tekrarla.
  • Cümleyi tekrar ederken kendi sesini kaydet.
  • Orijinal sesi dinle, ardından kendi ses kaydını dinle ve ikisini karşılaştır.
 36. Tekrarlanması kolay bir konuşma bul. Cümleleri tekrarlaması kolay olsun. Duyduğun konuşma cümlesini tek seferde tekrar duraklamadan tekrar etmeye çalış. Kesinlikle duraklama yapma. Burada amaç kolayca tekrar etmek, bunun için zor cümleler seçmemelisin.
 37. Konuşma pratiği yapmak için anadili İngilizce olan kişileri bulabileceğin platformlara kaydol. Bazıları ücretli olabilir, ama buna değecektir.
 38. Gündelik yaşamda çok sık kullanılan kelimelerin hepsini öğrenmeye gayret et. Ne kadar çok kelime bilirsen akıcı konuşmak o bir o kadar kolaylaşır. Sonuçta İngilizce konuşurken kem küm etmemek için kelime şart.
 39. Kelimeleri ezberleyerek değil, cümle içinde kullanarak öğrenemeye gayret et.
 40. Dinleme ve konuşma birbirini tamamlayan iki unsurdur. Biriyle sohbet etmek için karşındakinin ne konuştuğunu anlaman gerekir. Bunun için de dinleme becerinin iyileşmesi gerekir.
 41. Konuştuğun kişileri dinlerken kullandıkları ifadeleri, cümleleri çalabilirsin. Bu hem kelime dağarcığını arttıracak hem de telaffuzunu iyileştirecektir.
 42. Konuşma pratiğini hiç aksatmadan günde en az 10 dakika kadar yapmayı sürdür. İstikrarlı ol ve bu düzeni bozma. Günde 10 dakikanı bir şeye ayırmak bu kadar zor olmamalı, değil mi 🙂
 43. Evde çok vakit geçiren biriysen bütçene uygun olacak şekilde online (çevrimiçi) İngilizce kurslarından ya da konuşma derslerinden birine kayıt olabilirsin. Ayrıca Youtube’dan İngilizce öğrenmek istersen onlarca harika kanal seni bekliyor.
 44. Durumun yurtdışına gitmeye uygun olmayabilir. Bu durumda biriyle İngilizce konuşma yapmak istersen turistlerden yararlanabilirsin. Hem misafirperverlik iyidir.
 45. Evinde birilerini misafir etme imkanın varsa Couchsurfing yurtdışını ayağını, ta evinin içine getiriyor. Yaşadığın şehre gelmek isteyen yabancı misafirleri evinde ağırlayabilirsin. Düşünsene sohbet edeceğin kanlı canlı birileriyle evde her şeyden konuşabiliyorsun. Couchsurfing sitesi “İngilizce konuşmamı nasıl geliştirebilirim” için harika bir alternatif. İngilizce konuşma becerisi iyi olanları misafir etmeye özen göster.

Anadili İngilizce olan biri olmadan da İngilizce konuşmayı geliştirebilirsin.

İngilizce konuşmanın çok kolay olduğunu söylemiyoruz elbette. Konuşma eylemi aslında İngilizce öğrenme sürecindeki en korkulan aşama. Daha iyi konuşma için en doğrusu pratik yapmak. Ancak bunun için ana dili İngilizce olan birini tanımana gerek. Kendi başına yapabileceğin gibi online (çevrimiçi) başka insanlar bularak konuşma pratiği yapabilirsin. Bunun bir sürü yolu var yani.

ingilizce konuşmamı nasıl geliştirebilirim

Üstelik bunlar yurtdışında tatil yapmaktan, yurtdışına gitmekten ya da İngilizce konuşulan bir ülkede uzun süreli bir kursa gitmekten hem çok daha kolay hem daha ucuz! Yanı başında “İngilizce konuşmak için partnerim yok” demek yalnızca İngilizce konuşmamak için bir bahane. Hemen bugün harekete geç.

Hiçbir şey yoksa bile Youtube İngilizce kanalları var

Bunu es geçemeyiz. Evdesin ve internetin de var. “İngilizce konuşmamı nasıl geliştirebilirim?” diye kara kara düşünenler için Youtube’da İngilizce öğreten kanallar var. Hem de onlarcası. Bu kanallarda konuşma becerini geliştirmen için harika bilgiler, yollar ve taktikler veriyorlar. Biraz vakit ayırdığında işinize yarayacak olanları ayırt etmeye başlarsın.

Daha önce bir kaç sayfada onlarca İngilizce kanal önerisi yapmıştık. Biraz vakit ayırıp sayfalardaki kanalları incelemeni öneriyoruz. Youtube’da uzun uzadıya gezinmene gerek kalmadan hepsini tek sayfa bulabilirsin. Hangi İngilizce kanalı nedir, ne yapar, neler öğretir, kaç ders videosu var hepsi bir arada.

İngilizce Konuşmanızı Geliştirmeniz İçin 5 Faydalı Video

Maden konu başlığımız “İngilizce konuşmamı nasıl geliştirebilirim?” o halde biz de bu konuyla ilgili Youtube’da faydalı olabilecek videolar paylaşmadan olmaz dedik. Aslında aşağıdakilerden daha fazla ve farklı videolar daha var. Ama biz fikriniz olsun diye 5 tanesini paylaşıyoruz.

Biraz da müzik dinleyelim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir