22 Eylül 2023

Evde İngilizce Öğrenmek İçin 15 İpucu

Tek başıma evde İngilizce öğrenebilir miyim? Evde İngilizce öğrenmek için ne yapmalıyım? Bu sayfada evde İngilizce öğrenmek için işine yarayacak 15 yolu paylaşıyoruz. Tek başına İngilizce öğrenmenin mümkün olduğunu artık hepimiz biliyoruz. Belki çok kolay olmayabilir, ama var. Evde İngilizce öğrenmek için zamanını nasıl kullanacağını bilmelisin, buna uygun bir çalışma planı yapmalısın. Düzeni bozmadan bu plana sadık kalmak sana zor gelmeyecekse evde İngilizce öğrenmenin kolay olacağını söyleyebiliriz.

İngilizce Öğren: Evde Kendi Başına Nasıl Akıcı Olabilirsin

Peki evde İngilizce öğrenmek için ne yapmalıyım? Bir defa ilk yapman gereken şey, İngilizce seviyeni az çok bileceksin. Yani hangi noktalarda yeterlisin, nerede yetersiz kalıyorsun bunları tespit edeceksin. Gramer bilgin çok iyi olabilir, fakat iş konuşmaya ya da dinlemeye gelince yeteri kadar iyi olmayabilirsin. Bu durumda konuşma pratiği konusunda kendini daha fazla geliştirmek için sana özel bir plan yapman gerekecek.  

Evde İngilizce öğrenmenin 15 yolu

Evde İngilizce öğrenmek için yollar

Evde İngilizce öğrenmek için yapabileceğin aslında o kadar çok şey var ki. Burada belli başlı olanları paylaşmaya çalışacağız. İşte evde İngilizceni geliştirmek için yapabileceklerinin listesi. 

1. Online İngilizce dersi

İngilizce konuşmayı geliştirmenin en iyi yollarından biri de online İngilizce dersleridir. Arayışınıza en uygun olan birini seçip online İngilizce dersi alabilirsin. Bu sitelerde ana dili İngilizce olan öğretmenlerle telefonda konuşarak ya da ekran karşısında yüz yüze sohbet edebilirsin. Derslerin saatini, periyodunu ve ne kadar süreceğini de sen belirleyebiliyorsun. Evde İngilizce öğrenmek ve gerçek kişilerle konuşma pratiği yapmak için en iyi yol bu diyebiliriz. Zorlandığın yerler olursa karşındaki eğitmene bunu sorabilirsin. Sana mutlaka yardımcı olacaktır.

Evde İngilizce öğrenmek için online ders almak

Online İngilizce dersi almak için en popüler sitelerden bir kaçını aşağıya ekliyoruz.

2. İngilizce kitap oku

Evde ingilizce öğrenmek için kitaplar okumak

İngilizce kitaplar okuyarak evde İngilizce öğrenmek her ne kadar monoton görünse de kelime hazineni arttırmak için eşsiz bir yol. Ayrıca İngilizce anlama becerini de geliştirebiliyorsun. Çok kalın bir kitabı okumak sıkıcı ve zor gelebilir. Böyle bir durumda okumaya olan ilgini ve motivasyonunu kaybetmemek için her zaman ince kitaplar tercih etmelisin. Hem okuması daha kolay hem de anlaması. İngilizce seviyen daha ilerideyse, klasikleri İngilizce olarak okuyabilirsin. Seviyesi ileride olanlar için Gutenberg.org sitesinde ücretsiz pek çok kitap var. Okuma için bunlardan yararlanabilirsin.

3. Televizyon dizileri ve filmler izle

Televizyon izlemek , dinleme yeteneğini geliştirmenin ve hatta kelime dağarcığını geliştirmenin popüler bir yoludur. Aslında televizyon izlemenin İngilizce öğrenmeye 2 şekilde katkısı olabilir. İlki, onu çalışmanın bir parçası olarak kullanmak. Bu, bir video çekip yavaşça izlediğin, her kelimeyi alt yazıyla birlikte anlamaya çalıştığın, yeni kelimeleri not ettiğin anlamına gelir. İkincisi ise, televizyonu (filmi ya da diziyi) pasif olarak izlemek. Bu bir önceki kadar etkili değildir.

evde ingilizce öğrenmek için diziler, filmler

Fakat İngilizce çalışmak için çok yorgunsanız bile yine de bunu yapmak iyidir. Evde İngilizce öğrenmek için belki izlemek istersin diye aşağıda birkaç Netflix dizisi paylaşıyoruz.

4. Youtube’da İngilizce dersler izle

Evde İngilizce öğrenmek için Youtube gerçekten inanılmaz bir yer. Dünyanın en iyi İngilizce eğitmenlerinin birbirinden harika ders videoları ile İngilizce konuşma ve dinleme becerini üst seviyelere getirebiliyorsun. Yalnızca konuşma ve dinleme egzersizleri değil aynı zamanda her seviye için dilbilgisi dersleri de mevcut.

Evde ingilizce öğrenmek için youtube kanalları

Sitemizde Youtube için İngilizce kanal önerileri yaptığımız bir kaç sayfa var. Tek işleri İngiliz öğretmek olan bu kanalların sayısı çok fazla. Yalnızca dersrehberi.com’da yaklaşık 50 kanal ismi paylaşmıştık. Bunlardan bazılarını aşağıda paylaşıyoruz. Diğerleri için ilgili sayfalarımızı ziyaret edebilirsin.

5. İngilizce radyo dinle

evde ingilizce öğrenmek için radyo dinlemek

İnternetin hayatımızı kolaylaştırmadığı yer kalmadı neredeyse. İnternet sayesinde dünyadaki tüm radyo istasyonlarını dinleme imkanı var artık. Englishclub.com sitesinde sana uygun mutlaka bir radyo istasyonuna rastlarsın. Burada dünyanın her yerinden ilgi alanına giren konu hakkında radyo istasyonları tek tek inceleyebilirsin. Örneğin İngilizce konuşulan bir ülkeye gideceksen ve o aksanda dinleme pratiği yapmak istersen bu radyo istasyonları sana çok yardımcı olur. Oturduğun yerden evde İngilizce öğrenmek kolay olabiliyor.

6. Bir podcast dinleyin

İngilizce için Podcast dinlemek, dinleme becerilerini üst seviyelere taşır. Ayrıca yeni kelimeler öğrenmek, dolayısıyla kelime dağarcığını genişletmek için muhteşem bir yoldur. Bilgisayarın başında durmana da gerek yok. Yatağına uzanıyorsun ve dinliyorsun hepsi bu. Örneğin BBC 6 Minute English ile podcast deneyimi yaşayabilir ve İngilizce dinleme pratiği yapabilirsin.

ingilizce öğrenmek için podcast dinlemek

Konuşan kişiyi görmeden onu dinlemek, dinleme becerini geliştirmen için harika bir egzersizdir. Bu, telefonda İngilizce konuşurken, beden dilinin farklı olduğu farklı bir kültürden biriyle sohbet ederken sana kolaylık sağlayacaktır. Bu yüzden podcastler ile evde İngilizce öğrenmek sana gerçekten keyif verecektir.

7. Müzik dinleyerek İngilizce öğren

Müzik dinleyerek evde İngilizce öğrenmek

İngilizce öğrenme alıştırması yapmak için bir diğer eğlenceli yol müzik dinlemektir. İngilizcede çok sayıda beğeneceğin müzik var. İngilizce seviyen yeterliyse, söylenenleri anlayabiliyorsan müzik dinleyerek İngilizceni daha da ileri seviyeye taşımak için Lyrictraining.com’dan yararlanabilirsin. Bu site ile müzik dinlerken İngilizce kelime dağarcığın da ciddi şekilde genişlemiş olur. Üstelik müzik dinlemek İngilizce öğrenmeyi sıkıcı olmaktan çıkarıyor.

8. Dilbilgisi çalış

Dilbilgisi çalışmak diğer yollara göre biraz daha sabır istiyor, bazılarınıza da sıkıcı geliyor olabilir. Ama yine de dilbilgisinin temel kullanım kurallarına az çok hakim olmak İngilizceyi doğru öğrenmede gerekli olacak. Özellikle evde tek başına olunca (evde yapacak bir şey olmayınca) dilbilgisi çalışmak iyi bir seçenek olabiliyor. Dilbilgisi kitabı olarak çok fazla seçenek var. English Grammar in Use kitabı çok bilinen bir kaynak, bunu kullanabilirsin. Kitap bulamazsan internetteki çevrimiçi kaynaklardan faydalanabilirsin.

9. İngilizce için uygulamalar kullan

ingilizce öğrenmek için uygulamalar

Duolingo , Babbel , Memrise, HelloTalk , Fluentu, Hello English, Rosetta Stone ve Busuu İngilizce öğrenmek için yararlanabileceğin en popüler uygulamalardan bazıları. Ücretsiz kullanım imkanları var, detaylarını sayfalarında okuyabilirsin. iOS , Android ve Windows için tabletinize, bilgisayarınıza ya da akıllı telefonunuza indirme imkanın var. Evde İngilizce öğrenmek için indireceğin bu uygulamalarla yeni kelimeler öğrenerek kelime dağarcığını genişletebilirsin.

10. Çevrimiçi İngilizce kursuna katılın

Online İngilizce kursları, İngilizce öğrenmenin harika bir yoludur. Çünkü bu kurslar gerçekten de İngilizce öğretmek için kusursuz şekilde programlanmışlar neredeyse. Her birinin kendine has öğretim tarzı var. Amacınıza, seviyenize göre bir kurs ile başlamanız en verimli şekilde ve evde İngilizce öğrenmek için son derece önemli.

evde ingilizce öğrenmek için online kurs, ders almak

İngilizce konuşma kursları, TOEFL kursları, dinleme kursları gibi pek çok farklı türde bulabilirsin. Bu kurslarda her şey senin daha hızlı ve kalıcı şekilde İngilizce öğrenmen , konuşman ve dineleme becerini geliştirmen için tasarlanmıştır. Youtube’da biraz araştırma yaparsan yüzlercesini görebilirsin.

11. İngilizce bir günlük yazın

Bazı kişilere biraz demode gibi gelebilir, fakat günlük yazmak İngilizce yazma becerilerini geliştirmek için gerçekten muhteşem bir yoldur. Üstelik hem kolay hem de keyifli. Her sabah bir rutin şeklinde aklından geçen düşünceleri İngilizce yazarak başlayabilirsin. Bu, hem İngilizce düşünme alışkanlığı kazanmana hem de İngilizcenin daha akıcı olmasına yardımcı olur. Günlük tutarak evde İngilizce öğrenmek aslında düzenli yapıldığında harika sonuçlar getiriyor.

ingilizce öğrenmek için günlük yazmak

Sakın hata yaparım, kötü yazarım, mükemmel yazayım gibi seni kasacak düşüncelere kapılma. Sonuçta bu senin günlüğün, kimse okumayacak. Dolayısıyla kimse seni eleştirmeyecek, seninle alay etmeyecek. Ayrıca insanın düşüncelerini kağıda dökmesi mental sağlığı için de çok faydalıdır. Günlükte yazdıklarını başka biri kontrol etsin istersen, Italki sitesinde Defterler kısmına yazabilirsin. Tabii ki öncelikle siteye üye olmalısın.

12. İngilizce forumlara yaz

İngilizceyle ilgili anlamadığınız, kafanıza takılan bir soru ya da sorun olursa bunun için forumları kullanabilirsin. Gerek dilbilgisi gerekse bir ifadenin özel kullanımı, ya da İngilizce sınavlarla ilgi kafana takılan soruları birbirinden harika forumlarda sorarak yanıtlarını öğrenebilirsin.

evde ingilizce öğrenmek için Reddit

İnternetteki forumlar, evde İngilizce öğrenmek isteyenlerin merak ettiği sorulara yanıt bulmaları için bulunmaz yerlerdir. Bu forumların en popüler olanı Reddit. Bundan başka bir de Word Reference diye bir forum var. Gramer ile ilgili ya da genel olarak İngilizceyle ilgili bir sorun varsa en iyisi Reddit bize göre. Deneyince sen de hak vereceksin. Bu forum örneğin bir kelimeyi nasıl kullanacağın hakkında fikrin yoksa ya da emin değilsen kelime referansı on numaradır.

13. İngilizce video oyunları oynayın

Video oyunları İngilizce öğrenmek için zaten pek çok kişinin farkında olmadan kullandığı bir yol. İnternette bir oyun oynarken bazen oyundaki kişiyle sohbet ediyoruz, ona soru sorarız. Bu İngilizceni geliştirmen için doğal ve harika yollardan sadece biri. Günümüzde bir video oyununa katılmak ve internet üzerinden oyun oynamak eskisinden çok daha kolay.

Örneğin Twitch Tv var, orada oyunları da izleyebiliyorsun. Oyun oynarken evde İngilizce öğrenmek eğlenceli de olabiliyor. İnternette oynayacağın oyunların bir çoğunda, rakibinle iletişime geçmenin, onunla sohbet etmenin bir yolu olabiliyor. Bu oyun platformları, doğal şekilde ve eğlenerek evde İngilizce konuşmana olanak sağlıyor. Realenglishforgamers.com internetten oyun oynayanların ilgisini çekeceğini düşündüğümüz bir site

14. İngilizce dil partneri bul

Bir dil partneri ile konuşmak, İngilizce pratik yapmanın, kendi kültürünü ona öğretmenin ve onunla paylaşmanın harika bir yoludur. Üstelik ilgilendiğin kültür hakkında bilgi edinmek için eşsiz bir şey. Online İngilizce konuşma pratiği yapmanın en iyi yollarından biri İngilizce konuşan bir partner ile tanışmak. İnternette senin gibi İngilizce konuşmak için partner arayan pek çok kişi var. Biraz çabalarsan mutlaka biriyle tanışırsın. Seninle benzer seviyede ya da senden daha ileri seviyede biri olmasına dikkat et.

15. Evinizin etrafındaki şeyleri adlandırın

Evde yapılabilecek basit ama etkili bir çalışma tarzı da evdeki ya da civarınızdaki eşyaların isimlerini İngilizce olarak söylemek, not almak. Bu, kelime hazinenin gelişmesine çok katkı sağlar. Yapışkan not kağıtlarına evindeki tüm eşyaların isimlerini İngilizce olarak yaz ve mümkünse o eşyanın üzerine yapıştır. Bu sayede o eşyayı her gördüğünde üzerinde yazan kelime sana ne olduğunu hemen hatırlatacak.

Evde İngilizce Öğrenmek İçin Ne Yapmalıyım?

Şunu hep hatırla: İngilizce öğrenmek eğlenceli hale gelmeli. Evde İngilizce öğrenmek için ne yapmalıyım sorusunun onlarca yanıtı var. Öncelikle karmaşık veya pahalı olmasına gerek yok. Senin için ilginç olanı, hoşlandığın şeyi yapman işin en can alıcı yeri. Örneğin video oynamayı seven biriysen video oyunları oyna. İngilizce podcast dinlemeyi seven biriysen o halde podcast dinle. Sosyal medyada gezinmeyi seviyorsan, sosyal medyada takıl. Diziler mi izlemek istiyorsun, o zaman git dizi izle. Canın ne istiyorsa onu yap, ama mutlaka İngilizce olarak yap.

Aslında İngilizce etkinliklerinin çoğunu evde kolayca yapabilirsin. Birkaç öğrenme etkinliğini aynı anda yapabilirsin. Tek bir taneye mahkum kalmak zorunda değilsin. Kesin olan bir şey varsa o da uzun bir süre sürekli ve istikrarlı şekilde İngilizce ile uğraşırsan, sonunda akıcı olacaksın.

Biraz da müzik dinleyelim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir