22 Eylül 2023
Basit eşitsizlik soruları, çözümlü test pdf

Basit Eşitsizlik Soruları – Test 1

Basit eşitsizlik soruları serisi Test-1’de Bıyıklı matematik Youtube kanalında Selim hocanın çözdüğü harika soruları ve çözümlerini aşağıda bulabilirsiniz. Zaman içinde yeni basit eşitsizlik soruları eklemeye devam edeceğiz.

Basit Eşitsizlik Soruları

Basit Eşitsizlikler Test 4 – Miray Yayınları TYT Soru Bankası

1-12 arasındaki tüm basit eşitsizlik sorularının çözümlerini buraya tıklayarak tek videoda görebilirsiniz.

Soru 1:

Çözüm:

İpucu verelim: Soruda a, b ve c için tamsayıdır demediği için sakın sayı vermeye çalışmayın. Tek yapmanız gereken a+b+c ifadesini elde etmek için denklemleri sayılarla çarptıktan sonra toplayıp/çıkarmak. Hangi tip basit eşitsizlik sorusunda sayı verip vermeyeceğinize dikkat etmelisiniz.

Soru 2:

Çözüm:

Üslü sayılarda eşitsizlik sorularında, sıralama yaparken riske girmemek için mümkünse tabandaki sayıları 1’den büyük olacak şekilde düzenleyin. Bu soruda da bunu yapabilirsiniz. Tabandaki sayıları 3 yaptıktan sonra ne gördüyseniz o eşitsizliğe göre yol alın.

Soru 3:

Çözüm:

Zor değil ama kesinlik bildiren çok güzel bir soru. ÖSYM tarzı çok klas bir basit eşitsizlik sorusu. Çözüm yaparken acele etmeyin ve peşin hükümlü olmayın. Sonra üzülürsünüz 🙂

Soru 4:

Çözüm:

Girişteki bilgiye dikkat et. a ve b pozitif tamsayı bilgisi verilmiş. O halde x yerine 5 ve 9 değerlerini yazmanız yeterli olacak. x=5 yazınca 1/2 ve x=9 yazınca 1/6 elde edersiniz. Bunlara bakarak a ve b’yi kolaylıkla tahmin edebilirsiniz.

Ayrıca şöyle çözüm de yapabilirsiniz: Kesirli ifadeler kafanızı karıştırdıysa hepsini takla attırın, eşitsizliğin yönü değişir. b<x-3<a olur Bu durumda a ve b değerlerini tahmin etmek daha kolaydır.

Soru 5:

Çözüm:

k pozitif ve a, b, sayıları negatif olduğu için tüm sıralamadaki tüm ifadeler pozitif olur. Kolaylık olması için yerinizde olsak hepsini takla attırırdık, yani çarpma işlemine göre terslerini yazardık. Böyle yapınca

k – c < k – b < k – a

sıralaması elde ederiz. Bunu yorumlamak öncekine göre daha kolay olur.

Soru 6:

Çözüm:

Aslında kolay bir mantığı var. Her ne kadar üç tane kutu olsa da bir ikili ile bir tekli kutu arasında kıyaslama yapmış. Yani iki kutuyu tek kutu gibi düşünün. Bu durumda iki kutumuz varmış gibi olur. İki kutudan biri diğerinden fazla bilgi verilmiş. Sanki eşitler gibi düşünürsek her birinde 70 bilye olur. Artık çözümü yaparken bu mantığa göre ilerlemeniz yetecektir.

Soru 7:

Çözüm:

Böyle soruları çözerken sayı vererek gitmek sıkıntı yaratabilir. Size tavsiyemiz verilen ifadeyi iki kesrin toplamı / farkı biçiminde yazmanız. Yani

3a/b + 5b/b
3a/b + 5

elde edilir. Tek odaklanmanız gereken artık sadece a/b kesrinin en büyük tamsayı değeri olmalıdır.

Soru 8:

Çözüm:

Verilen ilk üç öncülde gerekli işlemeleri yaparak a, b ve c sayılarının sıralamasını yani kimin küçük kimin büyük olduğunu bulursanız gerisi kendiliğinden gelecektir. 3. öncüldeki eşitsizliği eksi ile çarptıktan sonra 1. ve 2. öncüldeki eşitsizlikle ayrı ayrı toplarsak üçü sayının da sıralamasını bulabiliriz.

DİKKAT: Basit eşitsizlik sorularında, eşitsizliği negatif sayı ile çarpmak / bölmek yönünü değiştirecektir.

Soru 9:

Çözüm:

TYT tarzı güzel bir sıralama sorusu. Toplamları sabit üç sayı arasında nasıl bir paylaşım yapılması gerektiği ölçen güzel bir basit eşitsizlik sorusu. Gerçi soruda x gibi harf yok ama yine de eşitsizlik / sıralama konusu içinde değerlendirilir.

Sorudaki bilgilere göre Esra en düşük puanı almış. Diğer iki kişinin toplam puanı 110-12=98 olur. Arzu, Semih’ten daha fazla puan almış. Bu ikisi eşit puan almışlar gibi düşünürseniz gerisi gelecektir.

Soru 10:

Çözüm:

Problem tarzı çok şık bir basit eşitsizlik sorusu. TYT, MSÜ ve DGD gibi sınavlara çok uygun bir soru tarzıdır. Sorda verilen en az ve en fazla sözcüklerini doğru ifade ederseniz işiniz kolaylaşır. “En az 50 , en fazla 40 ne demektir?” Bunu doğru ifade etmeye dikkat edin.

Soru 11:

Çözüm:

Aman dikkat edelim. Çünkü a, b ve c için tam sayıdır demiyor. Yani bu üç sayıyı reel sayılarmış gibi düşünün ve sayı denemesi yapmayın. Basit eşitsizlik sorularında en sık yapılan hatalardan biri de tamsayı bilgisi olmayan yerde tamsayı değerleri kullanmak.

Her üç sayı için ayrı ayrı 5 <…< 14 eşitsiliğini yazıp gerekli işlemleri yaptığınızda sonuca direkt ulaşırsınız.

Soru 12:

Yeni Nesil Basit Eşitsizlikler Test 6 – Miray Yayınları TYT Soru Bankası

13-21 arasındaki tüm soruların çözümlerini tek videoda buraya tıklayarak görebilirsiniz

Soru 13:

Soru 14:

Soru 15:

Soru 16:

Soru 17:

Soru 18:

Soru 19:

Soru 20:

Soru 21:

Yeni Nesil Basit Eşitsizlikler Test 5 – Miray Yayınları TYT Soru Bankası

22-31 arasındaki tüm soruların çözümlerini tek videoda buraya tıklayarak görebilirsiniz

Soru 22:

Soru 23:

Soru 24:

Soru 25:

Soru 26:

Soru 27:

Soru 28:

Soru 29:

Soru 30:

Soru 31:

Basit Eşitsizlikler 4 (Beceri Temelli Yeni Nesil Sorular) Miray TYT Matematik

32-38 arasındaki tüm soruların çözümlerini tek videoda buraya tıklayarak görebilirsiniz

Soru 32:

Soru 33:

Soru 34:

Soru 35:

Soru 36:

Soru 37:

Soru 38:

Adım Adım Basit Eşitsizlik Sorularını Çöz

Adı üstünde basit eşitsizlik, yani birinci dereceden bir tür denklem gibi bir şey. Aslında denklem diyemeyiz, çünkü eşitlik yok. Bunun yerine küçütür (<), büyüktür (>) ya da küçük eşittir, büyük eşittir gibi semboller var. Fakat yapılan işlemler neredeyse tıpatıp aynı.

  • Eşitsizliğin iki tarafına aynı sayıyı ekle
  • Eşitsizliğin iki tarafından aynı sayısı çıkar
  • Her iki tarafı aynı sayı ile çarp ya da böl
  • Payda eşitle
  • Sağa sola sayı at, çıkar
  • Her iki tarafın karesini, küpünü al.

Denklemler yapılan içler dışlar çarpımını , basit eşitsizlik sorularını çözerken dikkatli yapın. Hatta en iyisi hiç yapmayın. Paydadaki sayıların en küçük ortak katı ile her yeri çarpın yeterli olur.

DİKKAT:

Unutma: Eşitsizliğin her iki tarafını negatif bir sayı ile çarpabilir ya da bölebilirsiniz. Bunda hiç bir sıkıntı yok. Fakat çarptığınız sayı negatif bir sayı ise “eşitsizlik yön değiştirir”, işte bunu sakın unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir